Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Masterclass in Legnica

LEGNICA. SIMA Classic zapewnia najwyższy poziom edukacji muzycznej na świecie. Wzbogaca młodych utalentowanych artystów o najwyższej klasy mentoring ze strony światowej sławy profesorów. Najważniejszym celem działalności jest zbudowanie zgranej społeczności złożonej z wyjątkowo uzdolnionych artystów, w której mentorzy i podopieczni mogą ze sobą współpracować.

Masterclass in Legnica

W dniach 19-27 lipca 2022 r. SIMA Classics będzie współpracować z Legnickim Centrum Kultury w ramach Mistrzowskich Warsztatów Instrumentalnych (Masterclass). Zapewni to najwyższy poziom organizacyjny, niezbędny w edukacji muzycznej prowadzonej przez światowej klasy profesorów.
Wykładowcami w tym roku będą: prof. Vanessa Latarche (Kierownik Pianistyki w Royal College of Music), prof. Yuri Zhislin (skrzypce i altówka z Royal College of Music), prof. Piotr Paleczny (fortepian - zwycięzca i juror Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie) oraz prof. Dina Yoffe (fortepian - zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i Konkursu im. Roberta Schumanna).

Lekcje mistrzowskie prowadzone będą od 20 do 26 lipca 2022 r. W ciągu tych dni profesorowie wybiorą po jednym uczniu, którzy wystąpią podczas koncertu finałowego, a najlepszy uczestnik tego koncertu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro. Koncert finałowy odbędzie się 26 lipca o godz. 19.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

Jako, że Yamaha Poland będzie sponsorem i jedynym dostawcą fortepianów na Masterclass, studenci będą mieli dostęp do najnowszej generacji fortepianów tej firmy w codziennych ćwiczeniach oraz w występach publicznych w Masterclass.

W tym roku uczestnicy pochodzą z wiodących konserwatoriów na świecie, takich jak Royal College of Music, Royal Academy of Music, Salzburg Mozartaeum University i innych.

Piotr Paleczny:
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i profesorów, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Ogromny wpływ na ostateczny rozwój jego osobowości artystycznej miała również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.
Prowadził kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Fort Worth, Bordeaux, Paryżu, Seulu, Pekinie, Brescii, Madrycie, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Meksyku.
Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego uczniowie zdobyli dziesiątki nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych.

Yuri Zhislin:
Określany przez The Strad jako „wirtuoz o prawdziwie romantycznym temperamencie”, Yuri Zhislin jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia. Równie dobrze czuje się zarówno na skrzypcach, jak i na altówce, Zhislin cieszy się aktywną i znakomitą karierą jako solista i kameralista. Jego występy zaprowadziły go do blisko 60 krajów na całym świecie.
Yuri jest profesorem skrzypiec i altówki w Royal College of Music w Londynie i cieszy się dużym zainteresowaniem jako profesor wizytujący w Akademii Narni Mozarta we Włoszech, Leon Clases Magistrales w Hiszpanii i Letniej Akademii Gijon. Prowadzi również kursy mistrzowskie w Rosji, Bułgarii, Szwecji, Maderze, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

Dina Yoffe:
Działalność koncertowa Diny Yoffe jest dobrze znana na wielu kontynentach i krajach Europy, USA, Kanady, Japonii i in. Wśród głównych punktów jej międzynarodowej kariery koncerty z wybitnymi orkiestrami, takimi jak Israel Philharmonic pod dyrekcją Zubina Mehty, Japońska Orkiestra Radiowa NHK pod dyrekcją Neville’a Marrinera Dina Yoffe prowadzi liczne kursy mistrzowskie we Francji, Niemczech, w Royal Academy of Music w Londynie, od 2000 roku jest “Guest Professor” na Summit Music Festival w Nowym Jorku, Yamaha Master Classes w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio.
Członek jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak Cleveland (USA), Hamamatsu (Japonia), PTNA Piano Competition (Japonia), Chopin Competition (Warszawa). Liszt w Weimarze w Niemczech, Maria Canals, w Barcelonie.

Vanessa Latarche:
Artystka Steinwaya. Od września 2005 r. Vanessa jest kierownikiem działu instrumentów klawiszowych w Royal College of Music, wcześniej przez 14 lat była profesorem fortepianu w Królewskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 1997 r. została Honorowym Współpracownikiem. Uznana pedagog, z wieloma laureatami międzynarodowych konkursów pianistycznych wśród swoich uczniów, Vanessa została członkiem Royal College of Music za wybitne zasługi dla muzyki, wyróżnienie przyznane jej przez JKM Księcia Walii w maju 2010 r. W 2017 roku, w ramach rozszerzenia jej pracy na wydziale fortepianowym Vanessa została zastępcą dyrektora ds. Partnerstw w Chinach, co obejmuje zarządzanie współpracą RCM w Chinach, w szczególności RCM/SHCM Joint Institute w Szanghaju.

Powiązane wpisy