Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sztuka zniszczona. Wystawa rzeźb Jacka Opały

LEGNICA. Na wernisaż wystawy „Sztuka zniszczona. Wystawa rzeźb Jacka Opały”, zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy wraz z artystą. Otwarcie odbędzie się w piątek, 9 września o godz. 17 w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2.

Sztuka zniszczona. Wystawa rzeźb Jacka Opały

Jacek Opała urodził się w 1970 r. na Dolnym Śląsku w Bolesławcu, mieście ceramiki. Zafascynowany klasyczną rzeźbą - począwszy od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła po Igora Mitoraja - w 2009 r. zaczyna rzeźbić w glinie. Jego prace łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień, kolorów i dodatków czy zniekształceń. Próbuje zamknąć w nich emocje i atmosferę tajemniczości. Interpretacje i odgadywanie pozostawia jednak odbiorcy. Rzeźbi w glinie szamotowej, surowej i szorstkiej, czym nawiązuje do fundamentów pracy rzeźbiarza. Szkliwi prace i wypala. Jest członkiem Stowarzyszenia Ceramiki Polskiej. Prace Jacka Opały były wystawiane w wielu galeriach i miejscach w Polsce i za granicą, m.in w Czechach, Niemczech, Holandii i USA. Brał udział w różnych konkursach, zdobył mi.in Grand Prix II Art Pasion Festiwal, Palm Art Competition 2015, Prize in International Art Competition/ Cultural Diversity 2016, Artavita Contecst Competition 2016, Art Rooms Roma 2018. Zauważono i opisano jego rzeźby również w mediach w Hongkongu.

Wystawa Sztuka zniszczona" to cykl kilku prac, z których każda odnosi się do innego zdarzenia, ale łączy je jeden temat. Ukazują bezsens niszczenia sztuki w różnym kontekście i są sprzeciwem przed takowym działaniom oraz próbują wytłumaczyć emocje z tym związane. Autor poprzez szokowanie antyestetyką prowokuje odbiorcę do przemyślenia, czy powinniśmy jako cywilizacja dbać skuteczniej o dzieła będące spuścizną ludzką, czy powinniśmy bardziej zaangażować się w ochronę dziedzictw kultury, jak i samych artystów... Wystawie towarzyszy antywystawa „Sztuka Niezniszczona” jako kontrast dla pracz głównej części ekspozycji.

Powiązane wpisy