Poezja herbaryjna i dźwięki natury w Galerii Sztuki
LEGNICA. Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie z „Poezją herbaryjną” – warsztaty florystyczno-plastyczne w parach, które poprowadzi Monika Kręcisz-Kozłowska z pracowni florystycznej „Flowers Ctrl. Spotkania w otoczeniu zieleni i sztuki współczesnej odbędą się w najbliższe piątki – 2 i 9 grudnia o godz. 17.00 (Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1). Efektem pracy będą wspólnie stworzone kolaże.
„Możemy zaprosić osobę bliską lub ważną – mamę, córkę, przyjaciółkę czy przyjaciela – której warto za coś podziękować. Podarunkiem jest nie tylko wspólnie stworzony kolaż – który będzie cennym prezentem i pamiątką – ale też wspólnie spędzony czas, zatrzymanie się w codziennym biegu, chwila refleksji i wdzięczności – co wydaje się być jeszcze cenniejsze” – mówi Maja Bielakowicz z Galerii Sztuki.
Podczas pierwszego spotkania (2 grudnia) przeniesiemy się na kilka chwil do pracowni florystycznej Flowers Ctrl, kultywującej kontakt z naturą, sztuką i estetyką w klimacie eko. Do zielonych progów kwiaciarni zaprosi Monika Kręcisz-Kozłowska – animatorka kultury, wokalistka, autorka tekstów w grupie muzycznej Chaos Ctrl i entuzjastka oddolnych inicjatyw z pogranicza kultury, sztuki i ekologii.
Z kolei 9 grudnia (godz. 19.00) po warsztatach zanurzymy się w „Dzikich rzekach” – relaksacyjnej sesji dźwiękowej z brzmieniami natury. Autorem i wykonawcą koncertu jest Michał Zygmunt – kompozytor i autor unikatowego projektu muzycznego Odra Sound Design.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, jednak – z uwagi na ograniczoną ilość miejsc – na warsztaty obowiązują zapisy. Jak się zapisać? W pierwszej kolejności do udziału zaproszone zostaną osoby, które opowiedzą, komu i dlaczego chcą podarować wspólnie stworzony kolaż (i wspólnie spędzony czas). Odpowiedzi należy przesłać na adres
Warsztaty i spotkania są częścią projektu „Slow Emotion” – pomysłu Galerii Sztuki na końcoworoczne zabieganie i stres. „Będziemy rozmawiać, uśmiechać się i popadać w zadumę, pić wodę i herbatę, uszy cieszyć dźwiękami, a oczy sztuką i zielenią. W naszej galerii powstanie zielona ściana, a także biblioteka roślin (półka na rośliny do wymiany) do pobycia, podotykania i podzielenia się. Zadbamy też, by stało się komfortowo pod innymi względami – dla mam, niemowląt, nastolatek i kobiet dojrzałych i ich bliskich” – opowiada Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki i pomysłodawczyni projektu.
Pierwsze spotkanie w ramach „Slow Emotion” jest już za nami. Dyskusja o tożsamości, cielesności i młodzieńczych problemach wokół książki fotograficznej „Porcelanka”, wydanej przez Ośrodek Postaw Twórczych z Wrocławia odbyła się w zeszłym tygodniu. Autorki – młode artystki – Gabriela Piasecka i Joanna Smołka – na kartach albumu przywołały aurę nastoletniości i pełnego niepokoju, krótkiego doświadczenia wkraczania w dorosłość. Zakończenie wieczoru miało miejsce w Art Cafe Modjeska, gdzie zagrał polsko-holenderski duet noise-punkowy Zdrój.
„Slow Emotion” jest częścią projektu Urzędu Miasta Legnicy – Zdrowa Legnica, głównym partnerem jest KGHM Polska Miedź S.A., organizatorem Galeria Sztuki w Legnicy.