Współczesny świat jest jak rozpędzony pociąg...
LEGNICA. Przed nami dwa spektakle poruszające ważny problem - depresji. Zaburzenia depresyjne dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Objawiają się one nie tylko smutkiem i płaczliwością, ale szeregiem innych dolegliwości – również somatycznych. Dlatego zdarza się, że otoczenie nie dostrzega problemu, zanim zaburzenie nie przybierze na sile.
Występowanie depresji u dzieci i młodzieży zwiększa się z każdym rokiem. Taki trend obserwuje się już od dziesięcioleci. Rozpoznaje się ją nawet u 2% dzieci oraz 8% nastolatków. Szacuje się jednak, że może na nią cierpieć nawet 20% osób przed ukończeniem 18. roku życia. Wyższe ryzyko wystąpienia depresji oraz jej nawrotów dotyczy dziewcząt. Ma to prawdopodobnie związek z różnicami hormonalnymi, neurobiologicznymi, a także społeczno-kulturowymi.
Nie ma jednej przyczyny depresji. Na jej rozwój ma wpływ szereg czynników, które są ze sobą powiązane. Choroba jest uwarunkowana przez predyspozycje biologiczne i genetyczne, środowisko, typ osobowości oraz doświadczenia. Również sam okres dojrzewania sprzyja zaburzeniom nastroju. W organizmie młodego człowieka zachodzą intensywne zmiany hormonalne, ale także psychiczne. Pojawiają się pytania o sens istnienia, zachodzi konieczność większej samodzielności, ustalenia własnej tożsamości oraz wejścia w określone (często nowe) role społeczne. Wielu nastolatków jest tym przytłoczonych, co stwarza ryzyko rozwoju depresji.
"PSUJESZ TROCHĘ HUMOR WSZYSTKIM DOOKOŁA"
Spektakl Teatr Zakład Krawiecki
14 grudnia o godz. 12:00 i 19:00 na Scenie Gadzickiego
bilety dostępne online oraz w kasie Teatru
Współczesny świat jest jak rozpędzony pociąg. Z trudem wytrzymujemy jego tempo, coraz więcej z nas nie ma nawet ochoty, żeby do niego wsiąść. Czy to oznacza, że jest z nami coś nie w porządku? A może to jednak świat oszalał? Artyści Zakładu Krawieckiego w serii scen balansujących między powagą a czarnym humorem stawiają nas przed fundamentalnymi pytaniami, przyglądając się społeczeństwu, w którym pojęcie psychicznej normy staje się coraz bardziej niejasne.
„O najsłabszych upomniał się również Teatr Zakład Krawiecki spektaklem Psujesz trochę humor wszystkim dookoła w reżyserii całego zespołu, tworzonego przez aktorów legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Gigantyczna praca warsztatowa, polegająca na wielokrotnych wizytach w szpitalach psychiatrycznych i wielogodzinnych rozmowach z osobami dotkniętymi chorobą psychiczną oraz opiekującymi się nimi lekarzami, zaowocowała głębokim studium problemu chorób psychicznych. A jest to, jak pokazali twórcy, zarówno problem osobisty tych, którzy się z nimi muszą zmagać, jaki i problem społeczny. Legniczanie, prezentując teatr najwyższej próby, pokazali nam świat, o którego istnieniu mamy jedynie mgliste, obciążone stereotypami, wyobrażenie. Z niebywałą czułością naszkicowali postaci, dotknięte chorobami psychicznymi, pokazali, jak wielki i trudny do rozkruszenia mur oddziela je od społeczeństwa, które broni się przed nimi przede wszystkim za pomocą języka. To właśnie językiem bezlitośnie naznacza tych, z którymi nie chce mieć nic wspólnego, wykluczając ich tym samym z communitas. Zakład Krawiecki pokazuje, że takie działanie jest najdosłowniej samobójcze, bowiem w świetle najnowszych badań nawet co czwarty Polak zmaga się z problemami psychicznymi. To w połączeniu z bezdusznością społeczeństwa i bezradnością państwa, które zupełnie już zrejterowało w kwestii systemowej pomocy psychiatrycznej, jest gotowym przepisem na katastrofę. Wielkie brawa należą się całemu zespołowi, którego członkowie poświęcili swój wolny czas na podjęcie ważkiego tematu, a jako że mówimy o najlepszym zespole aktorskim na Dolnym Śląsku, tym większe szczęście spotkało publiczność PESTKI.”
Jędrzej Soliński „RAZEM! DOKĄD?” miesięcznik ODRA, grudzień 2021
"DUŻY KSIĄŻĘ I CZARNY PIES"
15 grudnia o godz. 12:00 i 19:00 na Scenie Gadzickiego
Bilety dostępne online oraz w kasie Teatru
Spektakl wspieranego przez Teatr Modrzejewskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy to opowieść o chorobie naszych czasów, depresji, w okresie pandemii szczególnie dotykającej młode pokolenie. Jej objawy, często niezauważane i bagatelizowane, są krzykiem bezradności i zagubienia ludzi, dla których jedyną formą ucieczki pozostaje własny, zamknięty świat, będący idealną przestrzenią dalszego rozwoju choroby. Z pokrzepiającym sygnałem informującym, że z TEGO da się wyjść, przychodzą twórcy "Dużego Księcia i Czarnego Psa". Konrad Pruszyński
Spektakl o wciąż bagatelizowanym problemie depresji młodych ludzi, którzy są zostawieni sami sobie albo wręcz przeciwnie, przytłoczeni nadopiekuńczością dorosłych. Przerażeni tym, co się z nimi dzieje, zniechęceni niezrozumieniem otoczenia, odepchnięci jego lekceważeniem, zaszywają się w swoich własnych światach, gdzie choroba rozwija się do stanu, w którym nie mogą się z nią już sami uporać. Chcemy stać się ich głosem. Zarazem próbujemy wysłać sygnał, że TO się leczy, że wsparcie, zrozumienie, nawiązanie kontaktu z otoczeniem to ogromny krok na drodze ku wyzdrowieniu.
Projekt Duży Książę i Czarny Pies powstał dla młodzieży i we współpracy z młodzieżą. Rozpoczęły go warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (MOPS w Legnicy)
Fragment spektaklu
https://www.youtube.com/watch?v=HTSzohyffS0
spektakle w ramach projektu Modrzejewska – Dom Otwarty
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO