Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Współczesny świat jest jak rozpędzony pociąg...

LEGNICA. Przed nami dwa spektakle poruszające ważny problem - depresji. Zaburzenia depresyjne dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Objawiają się one nie tylko smutkiem i płaczliwością, ale szeregiem innych dolegliwości – również somatycznych. Dlatego zdarza się, że otoczenie nie dostrzega problemu, zanim zaburzenie nie przybierze na sile.

Współczesny świat jest jak rozpędzony pociąg...

Występowanie depresji u dzieci i młodzieży zwiększa się z każdym rokiem. Taki trend obserwuje się już od dziesięcioleci. Rozpoznaje się ją nawet u 2% dzieci oraz 8% nastolatków. Szacuje się jednak, że może na nią cierpieć nawet 20% osób przed ukończeniem 18. roku życia. Wyższe ryzyko wystąpienia depresji oraz jej nawrotów dotyczy dziewcząt. Ma to prawdopodobnie związek z różnicami hormonalnymi, neurobiologicznymi, a także społeczno-kulturowymi.

Nie ma jednej przyczyny depresji. Na jej rozwój ma wpływ szereg czynników, które są ze sobą powiązane. Choroba jest uwarunkowana przez predyspozycje biologiczne i genetyczne, środowisko, typ osobowości oraz doświadczenia. Również sam okres dojrzewania sprzyja zaburzeniom nastroju. W organizmie młodego człowieka zachodzą intensywne zmiany hormonalne, ale także psychiczne. Pojawiają się pytania o sens istnienia, zachodzi konieczność większej samodzielności, ustalenia własnej tożsamości oraz wejścia w określone (często nowe) role społeczne. Wielu nastolatków jest tym przytłoczonych, co stwarza ryzyko rozwoju depresji.

"PSUJESZ TROCHĘ HUMOR WSZYSTKIM DOOKOŁA"

Spektakl Teatr Zakład Krawiecki

14 grudnia o godz. 12:00 i 19:00 na Scenie Gadzickiego

bilety dostępne online oraz w kasie Teatru

Współczesny świat jest jak rozpędzony pociąg. Z trudem wytrzymujemy jego tempo, coraz więcej z nas nie ma nawet ochoty, żeby do niego wsiąść. Czy to oznacza, że jest z nami coś nie w porządku? A może to jednak świat oszalał? Artyści Zakładu Krawieckiego w serii scen balansujących między powagą a czarnym humorem stawiają nas przed fundamentalnymi pytaniami, przyglądając się społeczeństwu, w którym pojęcie psychicznej normy staje się coraz bardziej niejasne.

„O najsłabszych upomniał się również Teatr Zakład Krawiecki spektaklem Psujesz trochę humor wszystkim dookoła w reżyserii całego zespołu, tworzonego przez aktorów legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Gigantyczna praca warsztatowa, polegająca na wielokrotnych wizytach w szpitalach psychiatrycznych i wielogodzinnych rozmowach z osobami dotkniętymi chorobą psychiczną oraz opiekującymi się nimi lekarzami, zaowocowała głębokim studium problemu chorób psychicznych. A jest to, jak pokazali twórcy, zarówno problem osobisty tych, którzy się z nimi muszą zmagać, jaki i problem społeczny. Legniczanie, prezentując teatr najwyższej próby, pokazali nam świat, o którego istnieniu mamy jedynie mgliste, obciążone stereotypami, wyobrażenie. Z niebywałą czułością naszkicowali postaci, dotknięte chorobami psychicznymi, pokazali, jak wielki i trudny do rozkruszenia mur oddziela je od społeczeństwa, które broni się przed nimi przede wszystkim za pomocą języka. To właśnie językiem bezlitośnie naznacza tych, z którymi nie chce mieć nic wspólnego, wykluczając ich tym samym z communitas. Zakład Krawiecki pokazuje, że takie działanie jest najdosłowniej samobójcze, bowiem w świetle najnowszych badań nawet co czwarty Polak zmaga się z problemami psychicznymi. To w połączeniu z bezdusznością społeczeństwa i bezradnością państwa, które zupełnie już zrejterowało w kwestii systemowej pomocy psychiatrycznej, jest gotowym przepisem na katastrofę. Wielkie brawa należą się całemu zespołowi, którego członkowie poświęcili swój wolny czas na podjęcie ważkiego tematu, a jako że mówimy o najlepszym zespole aktorskim na Dolnym Śląsku, tym większe szczęście spotkało publiczność PESTKI.”

Jędrzej Soliński „RAZEM! DOKĄD?” miesięcznik ODRA, grudzień 2021

 

"DUŻY KSIĄŻĘ I CZARNY PIES"

15 grudnia o godz. 12:00 i 19:00 na Scenie Gadzickiego

Bilety dostępne online oraz w kasie Teatru

Spektakl wspieranego przez Teatr Modrzejewskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy to opowieść o chorobie naszych czasów, depresji, w okresie pandemii szczególnie dotykającej młode pokolenie. Jej objawy, często niezauważane i bagatelizowane, są krzykiem bezradności i zagubienia ludzi, dla których jedyną formą ucieczki pozostaje własny, zamknięty świat, będący idealną przestrzenią dalszego rozwoju choroby. Z pokrzepiającym sygnałem informującym, że z TEGO da się wyjść, przychodzą twórcy "Dużego Księcia i Czarnego Psa". Konrad Pruszyński

Spektakl o wciąż bagatelizowanym problemie depresji młodych ludzi, którzy są zostawieni sami sobie albo wręcz przeciwnie, przytłoczeni nadopiekuńczością dorosłych. Przerażeni tym, co się z nimi dzieje, zniechęceni niezrozumieniem otoczenia, odepchnięci jego lekceważeniem, zaszywają się w swoich własnych światach, gdzie choroba rozwija się do stanu, w którym nie mogą się z nią już sami uporać. Chcemy stać się ich głosem. Zarazem próbujemy wysłać sygnał, że TO się leczy, że wsparcie, zrozumienie, nawiązanie kontaktu z otoczeniem to ogromny krok na drodze ku wyzdrowieniu.

Projekt Duży Książę i Czarny Pies powstał dla młodzieży i we współpracy z młodzieżą. Rozpoczęły go warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (MOPS w Legnicy)

Fragment spektaklu

https://www.youtube.com/watch?v=HTSzohyffS0

spektakle w ramach projektu Modrzejewska – Dom Otwarty

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Powiązane wpisy