Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Hyperborea w Legnicy (FOTO)

LEGNICA. W Galerii Ring można oglądać wystawę Hyperborea Tomasza Bzdęgi. W czasie wernisażu dodatkowo w Art Cafe Modjeska można było posłuchać muzyki w wykonaniu Strefy Niskich Ciśnień. Było to uzupełnienie muzyczne wystawy.

Hyperborea w Legnicy (FOTO)

Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) to kraina szczęśliwości powołana do istnienia przez wyobraźnię starożytnych Greków. Znajdowała się za siedzibą Boreasza – boga, który uosabiał gwałtowny wiatr północny. Była rodzajem raju na ziemi o zbawiennym klimacie. Jej mieszkańcy, wolni od chorób i cierpień, wiedli beztroskie życie, a nasyciwszy się nim skakali ze skały w morze.
Malarskie odwołanie Tomasza Bzdęgi do Hyperborei owocuje wizualnym melanżem intensywnych barw, które artysta wpisał w nacechowane silną symboliką figury. Obrazy te są jak fotografie z podróży. Podróży istotnej. Kto bowiem nie pragnie – choć na chwilę – zostać radosnym Hyperborejczykiem?

Zaspokajająca ludzkie potrzeby Hyperborea jest zarazem ostrzeżeniem przed pułapką, bowiem ta rajska kraina to także skały, z których (zbyt?) szczęśliwi mieszkańcy rzucali się do morza. Ukryta w micie, zaskakująca konfrontacja rajskiego życia z samobójczą śmiercią odsyła nas do tajemnicy ludzkiej egzystencji. Twórczość Bzdęgi daje wyraz owemu napięciu. Na płótnach artysty toczy się gra barw i równie istotnych prześwitów, które tworzą niemal metafizyczną głębię. Dynamikę malarskich płaszczyzn tonuje geometria wyłaniających się z tła form. Krzyż, kwadrat, koło – w tym kontekście – zyskują rangę uniwersalnych symboli, które – przywołując P. Ricoeura – „dają do myślenia”.

{gallery}galeria/kultura/20-01-23-hyperborea-w-galerii-ring-fot-dawid-soltys{/gallery}

Powiązane wpisy