Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Collegium Witelona zagra dla WOŚP

LEGNICA. 29 stycznia po raz kolejny zagra największa na świecie Orkiestra, złożona z dobrych, ludzkich serc. Tego dnia odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym Collegium Witelona będzie miało swój udział.

Collegium Witelona zagra dla WOŚP

Główne wydarzenia i licytacje 31. Finału WOŚP w Legnicy odbędą się w najbliższą niedzielę (29.01) w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Organizatorem jest Legnickie Centrum Kultury. Początek Finału o godz. 14.00, zakończenie - tradycyjnym Światełkiem do Nieba - o godz. 20.00.

To właśnie w Akademii Rycerskiej, po raz kolejny dla WOŚP, zagra Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, jedna z wiodących w Polsce szkół wyższych kształcących praktycznie i największa w regionie Uczelnia.

Wesprzyj WOŚP i naucz się ratować życie

Podczas tegorocznego Finału WOŚP studenci - ratownicy z Koła Naukowego Młodych Medyków Collegium Witelona będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przy użyciu specjalnych fantomów, przekażą legniczanom bardzo ważną wiedzę: jak ratować życie dorosłych i dzieci, także w przypadku zadławienia.

Z kolei studenci z Naukowego Koła Pielęgniarskiego Collegium Witelona będą przy swoim stanowisku w Akademii Rycerskiej mierzyć chętnym ciśnienie i poziom glikemii. Zaproponują też odwiedzającym instruktaż prawidłowego mycia rąk. Dzięki specjalnej lampie, każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, czy prawidłowo myje ręce i dowiedzieć się, co zrobić, aby poprawić tę niby banalną, ale jakże ważną dla zdrowia czynność.

Witelonka będzie też miała w Akademii Rycerskiej stoisko, gdzie chętni zapoznają się z ofertą tej nowoczesnej Uczelni, która zaprasza na studia zarówno maturzystów, jak i osoby pracujące, chcące podnieść kwalifikacje zawodowe. Uczelnia proponuje pracującym m.in. bezpłatne studia w autorskim trybie „Ucz się i pracuj”, dostosowanym do możliwości czasowych osób aktywnych zawodowo. Oferuje też szereg studiów podyplomowych (również studia finansowane w całości przez Ministerstwo Edukacji i Nauki) czy prestiżowe studia MBA. Przychodząc w niedzielę na 31. Finał WOŚP do Akademii Rycerskiej w Legnicy, będzie więc można nie tylko wspomóc Orkiestrę, ale też m.in. nauczyć się jak ratować ludzkie życie, sprawdzić swoje zdrowie czy zasięgnąć informacji o możliwościach rozwoju zawodowego. Organizatorzy - Legnickie Centrum Kultury - przygotowali na ten wyjątkowy dzień dużo więcej atrakcji. Ich szczegóły znajdziecie na stronie lck.art.pl

Gramy razem przeciwko sepsie

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa przekazała też na licytacje 31. Finału WOŚP swoje ciekawe „gadżety”: ciepłe i ładne bluzy z kapturem, modne torby z filcu, oryginalne kubki czy grafiki, przedstawiające zabytkowe budynki Uczelni, wykonane techniką tzw. suchej igły przez artystę Grzegorza Fijałkowskiego.

Przekazane przez Witelonkę przedmioty będą licytowane ze sceny w dniu Finału WOŚP w Akademii Rycerskiej, trafią też na licytacje dla Orkiestry, prowadzone przez LCK na portalu Allegro.

Zapraszamy na 31. Finał WOŚP do Akademii Rycerskiej w Legnicy. W tym roku Orkiestra zagra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”
Jak wynika z badań, sepsa jest przyczyną aż 20 procent wszystkich zgonów na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, tylko w 2017 r. sepsa wystąpiła u 49 mln ludzi na kuli ziemskiej, a 11 mln ludzi zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 mln), a w populacji dzieci do 5. roku życia, sepsa była przyczyną śmierci prawie 3 mln maluchów. W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru zachorowań na sepsę, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na tę chorobę, co utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Tymczasem dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku - nawet o 60 minut - zwiększa ryzyko zgonu chorego o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce - dzięki pieniądzom z tegorocznego Finału - wyposażyć polskie szpitale w urządzenia pozwalające na przyśpieszenie diagnostyki zakażeń sepsą. Umożliwi to lepszą terapię tej choroby i szybsze wdrożenie skutecznego leczenia. Ponieważ sepsa może dotknąć każdego z nas, także naszych bliskich: dzieci, rodziców, rodzeństwo, krewnych - w tegorocznym Finale WOŚP powinniśmy zgodnie zagrać wszyscy razem!

Powiązane wpisy