Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mapowanie szczęścia - warsztaty

LEGNICA. Gdybyśmy chcieli stworzyć Krainę Szczęścia z naszych wspomnień – co byśmy wybrali? Jakie miejsca? Czy pokój dziecinny, czy raczej osiedlowe podwórko? Kilka kamieni z wakacji czy ulubioną ścieżkę w parku? Może byłyby tam zapachy, ludzie, zwierzęta? Wszystko zależy od nas. W pierwszym tygodniu ferii – w czwartek, 16 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Ring –zapraszamy na warsztatowy eksperyment z własną biografią. Zajęcia będą inspirowane aktualną wystawą – Hyperborea Tomasza Bzdęgi. Stworzymy osobistą Hyperboreę, czyli wyspę szczęścia w formie mapy pokazującej dobre punkty naszej historii, pozytywne doświadczenia, miejsca spotkań. Wykorzystując przyniesione z domu zdjęcia i inne pamiątki (zasuszone liście, pocztówki) będziemy rysować, wycinać, wyklejać… Zainspirowani wierszem Wisławy Szymborskiej, który jest mottem aktualnej wystawy, poszukamy nazw dla naszych miejsc.

Mapowanie szczęścia - warsztaty

Hyperborea stanie się pretekstem do zadania sobie kilku osobistych pytań. Czy na wyspie będą jacyś ludzie? Zwierzęta? Jaką nazwę miałaby nasza kraina? Czy wszystko byłoby jawne i łatwo dostępne? Zastanowimy się, które z „naszych” miejsc umieścilibyśmy na uczęszczanych szlakach? Które ukryjemy w podziemnej krainie czy głęboko w morzu?

Drugą inspiracją dla warsztatów jest praktyka dryfu wymyślona przez artystów w połowie XX wieku. Spróbujemy całą grupą „podryfować” po naszych krainach i zobaczymy, co z tego wyniknie. Każdy z uczestników dokona krótkiej prezentacji swojego kontynentu. W ten sposób obszar własny będzie miał udział w tym co wspólne i zaistnieje w historii innych.

Tworzenie mapy to proste zadanie. Ma jednak pewne walory terapeutyczne i samopoznawcze. Być może pozwoli przywołać pozytywne momenty w naszym życiu lub uruchomi odruch wdzięczności za to, co jest i co było. Pobudzi do refleksji nad naszym środowiskiem – zewnętrznym i wewnętrznym.

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży, dorosłych oraz dzieci wraz opiekunami (jeśli zechcą tworzyć wspólną mapę). Miejscem spotkania będzie Galeria Ring. Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod tel. 535 600 599

Zapraszamy równocześnie na wystawę Tomasza Bzdęgi „Hyperborea” w Galerii Ring. Noworudzki artysta stworzył malarską ilustrację mitu o Hyperborei. Ta usytuowana za siedzibą Boreasza (boga północnego wiatru) kraina była azylem szczęścia. Zasiedlający ją Hyperborejczycy opływali w dostatek a ich życie pełne było przyjemności. Kończyli je jednak rzucając się ze skały i… pozostawiając nas z pytaniem o naturę szczęścia. Ekspozycję można oglądać do 26 lutego (z przerwą techniczną pomiędzy 6 a 14 lutego). Wstęp wolny.

Powiązane wpisy