Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzi pasjonaci średniowiecza w Collegium Witelona

LEGNICA. Finał jednego z najważniejszych w Polsce konkursów wiedzy historycznej dla uczniów szkół średnich - XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Młodzi pasjonaci średniowiecza w Collegium Witelona

W olimpijskie szranki w Legnicy - podczas organizowanego przez Collegium Witelona Finału XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - stanie 24 najlepszych w kraju uczniów szkół średnich, pasjonatów epoki średniowiecza. Finaliści Olimpiady przyjadą m.in. z Krakowa, Białegostoku, Inowrocławia, Tomaszowa Mazowieckiego, Katowic, Lublina, Puław, Częstochowy, Bochni, Piotrkowa Kujawskiego czy Jawora.

Tik Tok kontra średniowiecze
Aby zakwalifikować się do Finału XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej w Collegium Witelona, młodzi znawcy średniowiecza musieli pokonać w dwustopniowych eliminacjach, które odbyły się podczas ostatnich miesięcy, aż kilkuset konkurentów ze szkół w całym kraju. - Choć mediewistyka może wydawać się mało atrakcyjna dla współczesnych nastolatków, to jednak okazuje się, że młodych ludzi pasjonują obecnie nie tylko gry komputerowe, nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, Tik Tok i inne media, ale ich pasją staje się także epoka średniowiecza. Jako mediewista bardzo się z tego cieszę i marzę, aby ta tendencja wśród młodzieży rosła - mówi prof. dr hab. Stanisław Rosik, jeden z najwybitniejszych w Polsce badaczy epoki średniowiecza, Przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich, historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Przewodniczący Komitetu Głównego XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

- Bardzo doceniam, że Collegium Witelona, które kształci na co dzień praktycznie w takich dziedzinach jak nauki medyczne, techniczne, społeczne czy ekonomiczne, podjęło się organizacji Olimpiady Mediewistycznej, czyli wzięło na siebie rolę instytucji wspierającej edukację wyróżniających się humanistów, być może przyszłych mediewistów. Uczelnia bardzo dobrze wywiązuje się z tego zadania - podkreśla prof. Stanisław Rosik, który jest też autorem pytań dla uczestników Olimpiady. - I muszę przyznać, że prezentowany przez nastoletnich uczniów poziom wiedzy o średniowieczu jest niejednokrotnie wręcz wybitny - podkreśla prof. Stanisław Rosik.

Historia z Gdańska do Legnicy
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej odbędzie się w tym roku po raz siedemnasty, ale Collegium Witelona organizuje Olimpiadę po raz trzeci. Od 2006 do 2021 roku gospodarzem olimpijskich zmagań dla młodych mediewistów był Uniwersytet Gdański. Gdy w 2022 roku pojawiła się możliwość przejęcia od Gdańska organizacji Olimpiady, władze Collegium Witelona nie wahały się długo.

- Witelonka zdecydowała się zostać nowym organizatorem Olimpiady nie tylko ze względu na jej prestiż, ale też przez wzgląd na naszego wyjątkowego patrona. Witelon był jednym z najwybitniejszych w średniowieczu naukowców, pierwszym polskim uczonym, który był znany w największych ośrodkach naukowych ówczesnej Europy. Jego dzieła szanowali zarówno Leonadro da Vinci, jak i Mikołaj Kopernik. Witelon zajmował się fizyką, matematyką i optyką, ale był też znakomitym humanistą: filozofem czy twórcą podstaw psychologii spostrzegania. Mając takiego patrona nie mogliśmy postąpić inaczej, jak podjąć się organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - mówi Edyta Golisz, rzecznik prasowy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Wspólnota Akademicka i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Partnerami: Muzeum Miedzi oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy. Olimpiadę wspierają też sponsorzy, dzięki którym zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną wynoszącą dwa tysiące złotych.

Atrakcja z listy UNESCO
Podczas XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej jej finaliści będą nie tylko mierzyć się z wiedzą historyczną, ale wezmą też udział w przygotowanych dla nich przez Collegium Witelona atrakcjach. M.in. odwiedzą przepiękny Kościół Pokoju w Jaworze, który jest największą na świecie drewnianą budowlą o funkcjach religijnych, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzą też jaworski kościół św. Marcina, położony w północno-zachodniej części średniowiecznego miasta, na wzgórzu o wysokości 203 m n.p.m

Powiązane wpisy