Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dwa wernisaże i koncert w Galerii Sztuki

LEGNICA. W Galerii Ring od 26 lipca można oglądać nową wystawę – „Fabula rasa” Nikity Krzyżanowskiej, laureatki Grand Prix w ubiegłorocznym, 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE. Wernisaż wystawy odbędzie się w przyszłą środę (31 lipca) o godz. 17.00. Punktem wyjścia w artystycznej refleksji Nikity Krzyżanowskiej był szkic literacki Edwarda Stachury z 1979 roku pod tym samym tytułem: „Fabula rasa”.

Dwa wernisaże i koncert w Galerii Sztuki

Na ekspozycji zobaczymy symbolistyczne obrazy nawiązujące do wielkoformatowych graffiti, a także niezwykłą realizację na suficie – wykonaną przez artystkę przy użyciu ognia. Charakterystyczne ślady po płomieniach przypominają motywy malarstwa sklepiennego, znanego z architektury sakralnej. Nikita Krzyżanowska na ekspozycji pozostawiła także kadzidła, które dodatkowo podkreślają wrażenie spotkania z sacrum. W centrum zaś stanęła niezwykła instalacja, opowiadająca o przemijaniu i przewrotności losu…

Wieczór 31 lipca warto kontynuować w Galerii Sztuki. Po wernisażu wystawy Krzyżanowskiej otwarta zostanie druga ekspozycja – w głównym budynku galerii – o godz. 18.00. To prezentacja o podobnie brzmiącej nazwie – „Tabula rasa” – będąca efektem artystycznej kooperacji dwójki młodych twórców, Stacha Szumskiego i Piotrka Kowalskiego. Wywodzą się oni z podobnego środowiska artystycznego i również wkroczyli w świat sztuk wizualnych poprzez graffiti. W pracach Stacha dostrzegamy inspirację górami i jaskiniami, krajobrazem, który otaczał go przez większość życia. Natomiast obiekty Piotra są znacznie bardziej statyczne, surowe i szare; artysta wyraźnie odwołuje się do tkanki miejskiej, korzystając z materiałów powszechnie używanych w sektorze budowlanym – betonu czy stali. Koncepcja Tabula rasa zakłada, że człowieka – jako „czystą tablicę” – kształtują empiryczne doświadczenia i otaczające go środowisko. Przyglądając się pracom obu artystów, wyraźnie widać, jak środowisko, w którym dorastali, odbija się w ich twórczości. Wystawa będzie dostępna od 31 lipca.

Wernisaż wystawy zwieńczy (godz. 19.00) koncert hiszpańskiej formacji Æthereal Arthropod, która przedstawi swój elektroniczny set w przestrzeni wystawy. Jak mówią artyści, to „mieszanka sczerniałej atmosfery, szatańskiego hałasu, szybkich tempa, rozłożonych teksturalnych polirytmów, warstwowych struktur, które przywołują zapomnianych bogów z głębin cyfrowego piekła”.

Wstęp wolny.

Powiązane wpisy