Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950

LEGNICA. Wystawa „Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950” to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Miedzi w Legnicy i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Ekspozycja będzie dostępna od przyszłego tygodnia, gdyż ma towarzyszyć konferencji popularnonaukowej „Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy” (czwartek, 26 września 2024 r.), którą śmiało można uznać za pierwsze podsumowanie badań podjętych wspólnie przez pracownika naszego muzeum dr. Marka Żaka i kierownika literackiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej dr. Roberta Urbańskiego. Podjęty przez nich temat dotyczy zaś szeroko rozumianego teatru i życia teatralnego w Legnicy z lat 1945–1977.

Pierwsza pięciolatka. Legnica 1945–1950

„Pierwsza pięciolatka…” została podzielona na dwie całkowicie odrębne części, dwóch różnych lokalizacjach. Pierwsza, znajdująca się w siedzibie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (hol Starego Ratusza), to owoc szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach, instytutach, bibliotekach i muzeach. Dotyczy niezwykle trudnego do uchwycenia zagadnienia, jakim jest legnicki teatr oraz życie teatralne w pierwszych latach powojennych. Część druga, prezentowana w Muzeum Miedzi w Legnicy (ul. św. Jana), to fotograficzna podróż do Legnicy z lat 1945–1950. Narzędziem do tego są zaś amatorskie zdjęcia z rodzinnych archiwów obecnych i byłych mieszkańców miasta.

Powiązane wpisy