Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zagłębie Miedziowe ma moc twórczą (FOTO)

LEGNICA. Po 9 latach przerwy Galeria Sztuki w Legnicy wraca z jednym z ważniejszych artystycznych wydarzeń - organizuje 28. Wystawę Plastyki Zagłębia Miedziowego pt. Krajobraz po… Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania. Do konkursu zgłosiło się 70 regionalnych artystów, którzy nadesłali blisko 200 prac - od obrazów, fotografii, poprzez instalacje aż po wizualny performance.

Zagłębie Miedziowe ma moc twórczą (FOTO)

- Postanowiliśmy po latach przerwy powrócić do tego przeglądu, żeby przyjrzeć się ponownie temu, jak wygląda nasze lokalne, regionalne środowisko plastyczne. Po raz pierwszy mamy szeroko do czynienia z instalacją artystyczną, z projekcją, z działaniami okołoperformatywnymi, więc to jest coś więcej niż dotychczas prezentowaliśmy na tych wystawach, gdzie było to głównie malarstwo, grafika czy fotografia - mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy.

- Ta różnorodność form sztuki jest utrudnieniem, ale bez tego utrudnienia nie ma mowy o dobrej wystawie. Sukcesem legnickiej Galerii jest i to, że jest tak ogromne zainteresowanie tym konkursem - mówi Piotr Micek, artysta ceramik, członek jury.

- Zaskoczyła mnie ta mnogość form wyrazu, ale i rozpiętość generacyjna- mamy tu artystów i debiutujących i artystów, którzy mają bardzo bogaty dorobek. Zadanie jury zatem nie jest do końca proste - mówi Patrycja Sikora, krytyczka sztuki z Wrocławia.

Spośród blisko 200 nadesłanych prac około stu znajdzie się na wystawie pokonkursowej. Trzeba jeszcze podjąć decyzję, które zostaną nagrodzone. Pula nagród wynosi 30 tys. zł.

- Poziom jest odpowiedni. Podoba mi się to, że jest tak dużo prac na czasie- mówi kolejny członek jury, Piotr C Kowalski, artysta malarz.

Celem Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego jest nie tylko prezentacja i promocja lokalnego grona twórców, ale też upamiętnienie ponad 50-letniej historii rozwoju środowiska artystów oraz cyklicznych wystaw WPZM w Legnicy.

- Zamiarem ojców- założycieli w latach 60-tych było skonsolidowanie tego środowiska i dziś bardzo ważne jest to, że ci artyści mogą się spotkać. Mamy zgłoszonych 70-ciu i mam nadzieję, że na wernisażu pojawią się wszyscy - mówi Dariusz Kawczyński, kurator wystawy WPZM.

Wernisaż zaplanowano na 29 listopada br.

Powiązane wpisy