Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spektakl muzyczno- teatralny

LEGNICA. Już od wielu lat młodzież z Niemiec, Polski i Czech spotyka się w miejscowości Grosshennersdorf na Górnych Łużycach (Niemcy), by w ciągu dwóch wakacyjnych tygodni, wraz z profesjonalnymi muzykami i aktorami stworzyć widowisko muzyczno- teatralne. Będą mogli je zobaczyć legniczanie 16 lipca.

Spektakl muzyczno- teatralny

Od tygodni 20 młodych ludzi zmaga się z ideą „szczęśliwego życia” Christiana Gottlieba Priebera*, myśliciela doby Oświecenia. Uczestnicy warsztatów chcą połączyć dawne utopie z dzisiejszym życiem, stworzyć „Królestwo Raj” naszych czasów i zaprezentować je publiczności trzech krajów.

Dla siedemnastoletnej Julii ze Zgorzelca, która pierwszy raz bierze udział w takich warsztatach, jest to nowe, niezwykłe przeżycie, pełne kreatywnej współpracy w swobodnej atmosferze.
Julia pyta samą siebie: „Czy w naszym świecie nie stajemy się niewolnikami, uzależnionymi od nieustannego poszukiwaniu szczęśliwego życia?” Jej chodzi nie tylko o poszukiwanie szczęścia, ale znalezienie swojego miejsca w świecie.

Według Klárki z Jirikova: „Lanterna futuri jest jakby królestwem raju pełnym utopistów. Czuję się tutaj, jakbym od zeszłego roku w ogóle nie wróciła do domu.”
Poprzez sceny inspirowane codziennym życiem, wzruszające muzyczne aranżacje, poprzez własne teksty i melodie chcemy zaprezentować nasz punkt widzenia, chcemy zachęcić do śmiechu, płaczu, szaleństwa i odwagi!

Cały spektakl prezentowany będzie 16. lipca o godz. 20.30 na Rynku w Legnicy

Wstęp wolny.

Christian Gottlieb Prieber urodził się w 1697 roku w Zittau. W wieku 38 lat opuścił swoje miasto, żonę i czwórkę dzieci, by w amerykańskim stanie Georgia założyć „Kingdom Paradise”- schronienie dla wykluczonych, uchodźców, zbiegłych niewolników, Indian i wielu innych. Niektórzy widzieli w nim francuskiego lub angielskiego szpiega, inni mieli go za jednocześnie francuskiego, niemieckiego lub szwajcarskiego jezuitę, za niezwykle niebezpieczną postać, której intrygi nieomal zniszczyły stan Georgia. Jeszcze inni uważali go za niemieckiego utopistę, który najbardziej radykalne prądy europejskiej filozofii Oświecenia „wyeksportował” do amerykańskiej dziczy.

Powiązane wpisy