Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koncert "Struny Serca"

LEGNICA. Związek Ukraińców w Polsce, koło w Legnicy oraz Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zapraszają na koncert "Struny Serca", zorganizowany w ramach corocznej imprezy Ukraińskie Klimaty, który odbędzie się 8 grudnia o godz.18.00 w teatrze na scenie Gadzickiego. W koncercie wystąpią Przemek Kwiatkowski oraz Natalia Bernatska. Po zakończeniu koncertu w Caffe Modjeska zaplanowana jest degustacja tradycyjnych ukraińskich potraw. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie teatru.

Koncert "Struny Serca"

Przemysław Kwiatkowski z wykształcenia informatyk z zamiłowania muzykant (jak sam podkreśla nie muzyk). Jego fascynacje muzyczne poprowadziły go zawiłymi ścieżkami od gitary i poezji śpiewanej poprzez próby okiełznania tradycyjnej polskiej muzyki na skrzypcach aż do tradycji dziadów lirników. Lirnicy licznie, od XIX wieku, wędrowali po terenach dawnej Rzeczypospolitej, Zakarpackich górach i dolinach oraz w Ukrainie. Opowiadali o świętych, wojnach, wielkich wydarzeniach, o życiu i o jego radościach i niedolach. Takie też pieśni opowiada z towarzyszeniem liry korbowej jako Dziad Lach (Лях). Sam siebie uważa za ulicznego muzykanta. Stąd najczęściej spotkać go można pod cerkwiami, kościołami, na ulicach polskich i ukraińskich miast.

Swoją lirę wykonał sam z zgodnie ze wskazówkami i wielką pomocą swego mistrza Jana Malisza (pochodzącego z Męciny Małej, wsi leżącej na pograniczu Łemkowyny)znanego lutnika i muzykanta.

W poszukiwaniu pieśni i muzyki przemierza wschodnie tereny obecnej Polski oraz Ukrainę.

Członek ukraińskiej grupy Kobzarska Armada z którą koncertował, w czasie obecnie trwającej wojny w przyfrontowych miejscowościach od frontu zaporoskiego po Kijów grając dla żołnierzy, ludności cywilnej, w szpitalach dla rannych żołnierzy oraz w Polsce w ramach wsparcia walczącej Ukrainie. Organizator Sejmików Lirniczych, które są powrotem do dawnych zwyczajów lirnictwa i kobzarstwa gdy wędrowni śpiewacy spotykali się, wymieniali pieśniami oraz wieściami ze świata. Uczestnik festiwali w Ukrainie oraz w Polsce.
Jako jeden ze swych głównych celów stawia propagowanie liry korbowej jako zapomnianego już instrumentu tradycyjnego, tradycyjnej muzyki i śpiewu oraz przypominanie, że Polaków, Rusinów i Ukraińców łączy wielowiekowa wspólna droga.

Nataliia Bernatska pochodzi z Rowna na Ukrainie, obecnie od 7 lat mieszka w Legnicy. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy oraz prowadzi chór w Legnickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.Ukończyła z  wyróżnieniem Lwowską Narodową Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie bandury.Jest laureatką licznych konkursów muzycznych. Występuje jako solistka i członek zespołów muzycznych. Koncertowała w wielu miastach na terenie Ukrainy oraz Europy m.in. Niemczech, Francji, Szwajcarii i Austrii. Bandura jest to ukraiński ludowy instrument muzyczny , w którym struny szarpie się palcami. Pierwowzorem bandury była najprawdopodobniej kobza lub lutnia.

Obecnie bandura ma powyżej 60 strun, każda z nich niesie słuchaczom czarodziejskie brzmienia. Nie bez powodu ten instrument nazywają „srebrnymi strunami Ukrainy”. Bez wątpienia, bandurę można odnieść do najwybitniejszych i najbardziej unikatowych zjawisk w światowej twórczości ludowej. Pierwsza wzmianka o ukraińskich bandurzystach pochodzi ze źródeł polskich z 1441 roku. Na początku XX wieku instrument przeżył odrodzenie jako symbol Ukrainy – atrybut pieśniarzy wykonujących dumki. Współczesna bandura (tzw. kijowska) jest instrumentem, który przeszedł długą drogę kształtowania się i rozwoju. Obecnie jego możliwości techniczne pozwalają włączać do repertuaru nie tylko utwory folklorystyczne i klasykę sztuki światowej ale również i utwory innych kierunków muzycznych.

Powiązane wpisy