Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wirtualny Legnicki Spacer Historyczny

LEGNICA. Jak wyglądała Legnica w drugiej połowie XIX wieku? Muzeum Miedzi zaprasza na ostatni w tej edycji Wirtualny Legnicki Spacer Historyczny 2024 śladami legnickiego mistrza pejzażu Theodora Blätterbauera. Spacer poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum Miedzi. Dostępny on będzie na stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube. Premiera już 14 grudnia o godz. 14.

Wirtualny Legnicki Spacer Historyczny

Theodor Blätterbauer (1823–1906) Członek Legnickiego Towarzystwa Artystycznego i honorowy członek Towarzystwa Historii i Starożytności w Legnicy, od 1898 r. profesor. Zmarł w swojej przybranej małej ojczyźnie 30 czerwca 1906 r. Ekspozycja Muzeum Miedzi mieści się w gmachu, w którym przez kilkadziesiąt lat nauczał. Blätterbauer był przede wszystkim malarzem pejzażu i architektury, tworzył także portrety. Inspirację czerpał z licznych podróży m. in. po Śląsku, Czechach, Niemczech, Szwajcarii czy Włoszech. Tematem jego twórczości były m. in. alpejskie krajobrazy, widoki z wybrzeży Adriatyku, przyroda Nadrenii czy Karkonoszy. W Legnicy utrwalał w swoich pracach zabytki, malownicze zaułki i budowle, zachowując dla przyszłych pokoleń obiekty i miejsca, których już nie ma.

Projekt "Wirtualne Legnickie Spacery Historyczne 2024" został dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w zakresie wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Powiązane wpisy