Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Scena na Piekarach rusza już w najbliższy piątek

LEGNICA. W najbliższy piątek 20 grudnia, godz. 19.00 na ul. Izerskiej 38 odbędzie się inauguracja nowej Sceny na Piekarach. Jako pierwszy po trzynastoletniej przerwie pokazany będzie wielokrotnie nagradzany spektakl w reż. „III Furie” (kolejny pokaz 21 grudnia).

Scena na Piekarach rusza już w najbliższy piątek

Istniejąca w latach 2004-2011 Scena na Piekarach była miejscem premiery takich tytułów, jak m.in. Made in Poland Przemysława Wojcieszka (2004), Dziady Lecha Raczaka (2007), Fotografie Pawła Kamzy (2009), Mamatango (2010) oraz Urojenia, Wlotka.pl, Howie i Rookie Lee i spektakli w ramach edukacji teatralnej.

W styczniu ma Scenie na Piekarach widzowie obejrzą „Kartotekę” Tadeusza Różewicza (10, 11 i 12 stycznia).

14 października 2024 roku Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy dokonał istotnego zakupu – nabył Scenę na Piekarach, która przez lata pełniła różne funkcje, w tym była pierwszym samoobsługowym sklepem spożywczym w tym rejonie. Obiekt zbudowano w latach 70. XX wieku, przez wiele lat służył jako pawilon spożywczy, a następnie jako hurtownia leków.

Scena na Piekarach jest wyjątkowym miejscem dla legnickiego teatru. W ciągu siedmiu lat działalności zgromadziła niemal 20 tysięcy widzów, co podkreśla jej znaczenie w lokalnym życiu kulturalnym. Na scenie tej nie tylko odbywały się premiery, ale także prowadzono edukację teatralną w ramach Klubu Gońca Teatralnego, co miało istotny wpływ na rozwój młodych talentów w regionie.

Po zakończeniu działalności sceny, obiekt przez długi czas pozostawał nieużywany, a jego stan pogarszał się. Warto zaznaczyć, że Teatr przez wiele lat starał się o pozyskanie tego miejsca, a sytuacja finansowa wynajmującego, spółki Cefarm z Wrocławia, stawała się coraz bardziej niepewna. W końcu teatr nabył obiekt od spółki „Farmacore” z Katowic za 330 tysięcy złotych, korzystając z pieniędzy „marszałkowskich”.

III FURIE. POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO!

Sylwia Chutnik, Magda Fertacz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk

reżyseria i aranżacja przestrzeni: Marcin Liber

kostiumy: Grupa Mixer

muzyka: Semantic Punk

ruch sceniczny: Iwona Pasińska

występują: Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Robert Gulaczyk, Małgorzata Urbańska, Mariusz Sikorski

muzyka na żywo: Adam Adamczylk, Piotr Leniewicz, Karol Ludew oraz Piotr Lewandowski

inspicjent i sufler: Mariusz Sikorski

premiera 8 marca 2011

Dwugodzinny spektakl w reżyserii Marcina Libera z muzyką Semantik Punk swego czasu wywołał nie tylko ogromne kontrowersje, ale również grad nagród, pośród których należy wymienić te otrzymane podczas: X Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (nagrody aktorskie dla Rafała Cielucha i Ewy Galusińskiej), XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (nagroda reżyserska, dwa wyróżnienia aktorskie dla Joanny Gonschorek oraz nagroda teatralna marszałka Województwa Dolnośląskiego) czy XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (sześć nagród aktorskich oraz za kostiumy dla Grupy Mixer). Warto również wspomnieć, że spektakl „III Furie” w 2012 roku, podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, został zarejestrowany przez kamery TVP Kultura, a w 2013 roku poleciał do Argentyny na 9. Festival Internacional de Buenos Aires.

Informacja i rezerwacja biletów 76/7233505. Cena biletów 65 zł i 55 zł ulgowy

Powiązane wpisy