Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Efekt WOW podczas Festiwalu Srebro

LEGNICA. Właśnie dobiegły końca obrady jury 33. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Efekt WOW! – głównego wydarzenia zbliżającej się, kolejnej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO, który co roku przyciąga do Legnicy szerokie grono autorów i miłośników współczesnej biżuterii artystycznej. Nad około pięciuset pracami, nadesłanymi z 42 krajów, obradowali: Eva Fernandez Martos (Hiszpania), Märta Mattsson (Szwecja), Barbara Schmidt (Niemcy) oraz Sławomir Fijałkowski i Paweł Kaczyński. Zgłoszenia napływały nie tylko z niemal wszystkich krajów Europy, ale też z najodleglejszych zakątków świata, m.in. z Argentyny, Australii, Chin, Iranu, Nigerii, Singapuru, Tajlandii i Tajwanu. Do wystawy zakwalifikowano prace 44 artystów z 22 krajów, a nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród 10 maja 2025.

Efekt WOW podczas Festiwalu Srebro

Legnicki Festiwal SREBRO to największe wydarzenie, organizowane co rok przez Galerię Sztuki. Jego korzenie sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo skupiające złotników polskich, dziś święci tryumfy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Weekend Otwarcia, na który złożą się wernisaże i liczne wydarzenia towarzyszące (happeningi, sesja popularno-naukowa i warsztaty) odbędzie się w dniach 9-10 maja. To wyjątkowa okazja do zobaczenia w Legnicy najbardziej aktualnych zjawisk w dziedzinie biżuterii artystycznej i postaw twórczych w jej szeroko pojętym obrębie. Podczas SREBRA w tym roku zobaczymy 13 wystaw (w tym także fotografii i plakatu). Znajdą się na nich prace znakomitych twórców awangardowej biżuterii oraz najciekawszych debiutantów.
Poza premierowym, pokonkursowym pokazem, który budzi najwięcej emocji, zobaczymy dwanaście kolejnych wystaw, indywidualnych i zbiorowych: m.in. greckiej projektantki Christiny Karababy, wykładowcy łódzkiej ASP – Jarosława Kolca czy chińskiej artystki Jiakun Zhang – której ekspozycja jest realizacją Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy podczas Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii. Z koleiu debiutantką Festiwalu SREBRO w 2025 r. zostanie Justyna Anioł – studentka Instytutu Biżuterii łódzkiej ASP wyłoniona do legnickiego pokazu w Konkursie Strzemińskiego PROJEKT.

W ramach cyklu „Srebrne Szkoły” zagości w tym roku Wydział Kamieni Szlachetnych i Biżuterii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trewirze, Campus Idar-Oberstein, Niemcy. "ROCKstars – Live in Legnica" będzie pokazem najbardziej spektakularnych dzieł studentów i absolwentów wydziału słynącego z obróbki kamieni. Biżuteryjnych zaskoczeń i atrakcji dostarczy także grupa świeżo upieczonych absolwentów Campusu Idar-Oberstein, która zaprezentuje podczas Festiwalu swój projekt dyplomowy.

O tym, że biżuteria może snuć własne opowieści i narracje przekonamy się zwiedzając obszerny, międzynarodowy przegląd „Biżuteria i Wolność”, organizowany przez studio Tincal lab z Portugalii. W programie Festiwalu nie zabraknie wystaw z zakresu innych mediów. Tradycyjnie Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej towarzyszyć będą pokazy fotografii i plakatu. Po raz drugi zagości u nas także grupa studentów z Katedry Mediacji Sztuki działającej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO prezentowane będą bezpłatnie w kilku przestrzeniach Galerii Sztuki, Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Galerii Satyrykon, Teatru Modrzejewskiej, Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Otwartej Pracowni Sztuki, Hotelu Qubus oraz w Domach Kultury Atrium i Kopernik od kwietnia do czerwca.

Powiązane wpisy