Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzi pasjonaci średniowiecza w Witelonce

LEGNICA. Finał jednego z najważniejszych w Polsce konkursów wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych - XVIII Olimpiady Mediewistycznej - odbędzie się 27 i 28 marca w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. W olimpijskie szranki stanie w tym roku w Legnicy 23 uczniów z całego kraju, najlepszych w Polsce nastoletnich pasjonatów średniowiecza.

Młodzi pasjonaci średniowiecza w Witelonce

Aby dostać się do organizowanego przez Collegium Witelona finału XVIII Olimpiady Mediewistycznej, nastoletni znawcy epoki średniowiecza musieli pokonać w dwuetapowych eliminacjach kilkuset konkurentów z całego kraju. Tylu bowiem uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski starało się o udział w tegorocznym finale Olimpiady Mediewistycznej, której tematyka jest niełatwa dla dorosłych, a co dopiero dla nastolatków.

- Na szczęście okazuje się, że młodych ludzi interesują w dzisiejszych czasach nie tylko media społecznościowe, gry komputerowe czy nowoczesne technologie, ale ich pasją staje się też epoka średniowiecza. Jako mediewista bardzo się z tego cieszę i marzę, aby ta tendencja rosła - mówi prof. dr hab. Stanisław Rosik, jeden z najwybitniejszych w Polsce badaczy średniowiecza, Przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich, historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim, Przewodniczący Komitetu Głównego ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej.

Tegoroczni finaliści przyjadą z: Kielc, Krakowa, Bochni, Puław, Włocławka, Kalisza, Piotrkowa Kujawskiego, Torunia,  Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Lublina czy Szczecina. Reprezentowana będzie też Legnica - finalistą Olimpiady jest uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zwycięzca Olimpiady Mediewistycznej otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 PLN. Pozostali laureaci i finaliści dostaną nagrody rzeczowe oraz - co ważne - będą też zwolnieni z procedury rekrutacyjnej na wybrane kierunki studiów, na takich Uczelniach jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Uniwersytet Zielonogórski czy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

- Finalistów tegorocznej Olimpiady Mediewistycznej czeka też ciekawa wycieczka historyczna z przewodnikiem po Złotoryi, najstarszym polskim mieście. Kolejną z atrakcji będzie spektakl „Rozrzutnik” według „Skąpca” Moliera, przygotowany przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - mówi Mirosław Zaguła, Dyrektor Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”, współorganizującego wydarzenie.

Choć finał ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej odbędzie się w tym roku po raz osiemnasty - Collegium Witelona organizuje go dopiero po raz czwarty. Od 2006 do 2021 roku gospodarzem olimpijskich zmagań dla młodych mediewistów był Uniwersytet Gdański. Gdy w 2022 roku pojawiła się możliwość przejęcia od Gdańska organizacji Olimpiady, władze Collegium Witelona nie wahały się długo.

- Nasza Uczelnia zdecydowała się zostać nowym organizatorem Olimpiady nie tylko ze względu na jej prestiż, ale też przez wzgląd na naszego wyjątkowego patrona. Witelon był jednym z najwybitniejszych w średniowieczu naukowców, pierwszym polskim uczonym, który był znany w największych ośrodkach naukowych ówczesnej Europy. Jego dzieła szanowali zarówno Leonardo da Vinci, jak i Mikołaj Kopernik. Witelon zajmował się fizyką, matematyką i optyką, ale był też znakomitym humanistą: filozofem czy twórcą podstaw psychologii spostrzegania. Mając takiego patrona nie mogliśmy postąpić inaczej, jak podjąć się organizacji ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - mówi Edyta Golisz, rzecznik prasowy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Patronat nad Olimpiadą objęło Starostwo Powiatowe w Legnicy a Partnerem jest Muzeum Miedzi. Olimpiadę bardzo mocno wspiera też grupa stałych sponsorów.

Powiązane wpisy