Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025
LEGNICA. W Galerii Sztuki można zwiedzać nową wystawę. To zbiór erotyków Tomasza Domańskiego – Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025, ukazujący prace powstałe na przestrzeni czterech dekad: rysunki, fotografie oraz video. Wernisaż wystawy odbędzie się 28. marca (piątek) o godz. 18.00. Ekspozycja jest przeznaczona dla widzów dorosłych. Wstęp wolny.

Ekspozycja podejmuje tematykę ludzkiej cielesności i seksualności. Składa się z kilku części – między innymi z archiwalnych prac Domańskiego – aktów fotograficznych z początku lat 80-tych, w których odnajdziemy eksperymenty w poszukiwaniu tożsamości własnego ciała. Kolejne elementy ekspozycji stanowią rysunki, gwasze i akwarele – to erotyki tworzone na przestrzeni ostatnich trzech dekad, charakteryzujące się ekspresyjną formą, ukazującą wielość intymnych relacji człowieka. Ostatni element – video „Last Minute” (2010) to trójkanałowa instalacja wideo, która umieszcza widza w centrum sylwestrowej zabawy w egipskim kurorcie. Projekcja bada kontrasty między radością a ukrytą obserwacją własnych stanów psychicznych, ujawniając różnorodność emocji i napięć. Wystawa poświęcona uwagę także aspektom queer i interseksualności, ukazując różnorodność doświadczeń związanych z płcią i cielesnością, a także dekonstruując stereotypy i uprzedzenia.
Tomasz Domański urodził się w 1962 roku w Giżycku. Studiował w PWSSP (dzisiejszej ASP) we Wrocławiu, w 1993 uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni prof. Leona Podsiadłego. W 2003 roku obronił doktorat, którego tematem była rzeźba efemeryczna jako monument relatywny. Jest autorem rzeźb, instalacji, obiektów, performansów, rysunków i fotografii. Pracuje przeważnie z naturalnymi materiałami: wodą, lodem, ogniem, drewnem, słomą, popiołem, metalem, wykorzystując właściwe im procesy. Tworzy filmy i animacje jako integralne elementy wielu realizacji. W latach 1995–1996 studiował na Banaras Hindu University w Waranasi. Był pięciokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu fundacji i instytucji, m.in. dwukrotnie Pollock-Krasner z Nowego Jorku, Laurenz Foundation z Bazylei, dwukrotnie Montag Stiftung Bildende Kunst z Bonn, CEC ArtsLink z Nowego Jorku, dwukrotnie UNESCO-Aschberg z Paryża, KulturKontakt z Wiednia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z Berlina, Adolpha i Esthery Gottliebów z Nowego Jorku. W 1997 roku nominowany do Paszportu „Polityki”. W tym samym roku reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi. Jego prace znajdują się w kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Współczesnego Wrocław oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Wystawa będzie dostępna do 19 kwietnia. 11 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorem.