Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Benjamin Bilse w Rynku

LEGNICA. Wystawa „Benjamina Bilsego droga do sławy”, eksponowana w Rynku, powstała z okazji rocznicy 200-lecia urodzin wielkiego legniczanina, dyrygenta, kompozytora, twórcy jednej z najsłynniejszych orkiestr symfonicznych XIX wieku. Ten rok nosi w Legnicy jego imię.

Benjamin Bilse w Rynku

Nazwisko Bilsego, urodzonego i zmarłego w Legnicy, wpisało się na trwałe nie tylko w dzieje muzyczne rodzinnego miasta, lecz również Warszawy, Petersburga i Berlina ...
Wystawa przybliża szczegóły z biografii kompozytora. Otwiera ją wizerunek należącego do kilku pokoleń do rodu budynku „Zum Schwarzkretscham” (dosł. Pod Czarną Karczmą”), w pobliżu Czarnej Wody, gdzie 17 sierpnia 1816 roku, o godzinie siódmej wieczorem przyszedł na świat Benjamin Bilse.

Kolejne plansze pozwolą zwiedzającym poznać najważniejsze miejsca związane z biografią wielkiego legniczanina oraz okoliczności powstania jego najsłynniejszych utworów.
Plenerowa ekspozycja prezentowana w Rynku to doskonały wstęp do obejrzenia wielkiej wystawy przygotowanej przez legnickie Muzeum Miedzi „BENJAMIN BILSE (1816-1902) I JEGO ORKIESTRA, gdzie można nie tylko obejrzeć znakomite eksponaty, których na wystawę użyczyli m.in.: Benjamin Bilse Gesellschaft e.V. Detmold, Biblioteki Uniwersyteckie we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzea Narodowe we Wrocławiu i Poznaniu, oraz potomkowie Benjamina Bilsego, ale również posłuchać dźwięków muzyki wielkiego legniczanina.

Powiązane wpisy