110 lat witraży w Kościele Mariackim
LEGNICA. Legniczanie i turyści mogą oglądać na placu Mariackim plenerową wystawę „Utkane ze światła”, poświęconą witrażom z Kościoła Mariackiego.
Ewangelicki kościół Marii Panny w Legnicy, nazywany również kościołem Mariackim jest jednym z najstarszych na Śląsku. W latach 1905-1906, podczas generalnej odbudowy według planu Oskara Hossefelda, świątynia wyposażona została w jeden z największych w Polsce zespołów witraży o łącznej powierzchni 300 m².
Wielkie okna kościoła Marii Panny ozdobiono witrażami, które wykonali najznakomitsi artyści niemieccy. W nawach bocznych umieszczono 15 witraży z przedstawieniami osób i wydarzeń związanych z historią religii i Kościoła, dziejami Reformacji, Śląska i miasta.
Zamówienie na wykonanie zespołu witraży złożono w pracowniach najwybitniejszych niemieckich artystów, m.in.: prof. A.H.H. Oetkena z Berlina (był także autorem neogotyckiej polichromii wnętrza kościoła legnickiego), braci R. i O. Linnemannów z Frankfurtu nad Menem, prof. F. Geigesa z Fryburga Bryzgowijskiego i in.
Zespół kilkunastu figuralnych i heraldycznych witraży, które wypełniają ostrołukowe okna kościoła to jednocześnie wyznanie wiary i wielka opowieść o historii miasta, jego władcach i mieszkańcach.
Bohaterem tej, napisanej światłem i kolorowym szkłem księgi stał się również sam kościół, budowla, która od ponad ośmiuset lat jest sceną najważniejszych wydarzeń w historii miasta. To tutaj, zgodnie z legendą, swój oręż poświęcił Henryk Pobożny, wyruszając na bój z Mongołami, to tutaj rozpoczęła się w Legnicy Reformacja, to w tej świątyni, w 1813 roku, urządzono lazaret dla żołnierzy Napoleona. Dzieje kościoła Mariackiego nierozerwalnie splotły się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Legnicy.
31 maja 1906 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła. 9 czerwca 1908 r. świątynia została ponownie przekazana do użytku parafii ewangelickiej w obecności cesarza Wilhelma II. Jest to jedyny kościół w Legnicy, który od czasów Reformacji nieprzerwanie służy wierze ewangelickiej.
W latach 1992-1993, z inicjatywy pastora Wolfganga Meisslera, witraże zostały poddane renowacji, którą przeprowadziła firma Zbigniewa Brzezińskiego z Legnicy.