Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Meble przyszłości

LEGNICA. Legnickie Muzeum Miedzi zaprasza w piątek, 12 sierpnia (godz. 17.00) na wernisaż wystawy Miedziany dizajn Oskara Zięty (wejście od ul. św. Jana).

Meble przyszłości

Oskar Zięta (ur. 1975) - architekt, projektant, który łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami. Jego projekty, nie tylko miedziane, były pokazywane w wielu prestiżowych instytucjach: Museum of Design w Zurichu, w Centrum Pompidou w Paryżu oraz na wystawach w galeriach Moss w Nowym Jorku, Tools w Paryżu, Karena Schuessler w Berlinie.

Z wykształcenia architekt (Politechnika w Szczecinie), po otrzymaniu stypendium wyjechał do Szwajcarii na studia podyplomowe (Politechnika w Zurychu), gdzie od 2003 roku pracuje na ETH u boku prof. Ludgera Hovestadta jako asystent naukowy w Katedrze Komputerowego Wspomagania Projektowania Architektonicznego (CAAD - Computer Aided Architectural Design). Tam też opracował cyfrową technologię obróbki metalu – FIDU (Freie Innendruck Umformung – „formowanie ciśnieniem wewnętrznym” 2004).

Tę technologię wykorzystał m.in. w projektowaniu mebli: stołek „Plopp” (czyli „polski ludowy obiekt pompowany powietrzem”) czy krzesło „Chippensteel”. Przedmioty te powstają z laserowo wyciętej blachy, której dwie warstwy po zespawaniu są nadmuchiwane pod ciśnieniem.

Produkty w technologii FIDU są niezwykle lekkie i wytrzymałe. Projekty Oskara Zięty przez specjalistów określane są jako meble przyszłości.

Na wystawie, obok ikonicznych prac, zobaczymy wieszaki na ubrania („Kamm”, „Pin”), spodek („Rondel”), miecz, lustro oraz pakiety (stół, stolik do kawy).

Powiązane wpisy