Jak pamiętamy „powódź tysiąclecia”?
LEGNICA. W Galerii Satyrykon 2 maja w godzinach 14.00-16.00 odbędzie się zbiórka pisanych wspomnień, fotografii i amatorskich filmów, związanych z powodzią 1997 r. w Legnicy. Można podzielić się archiwaliami sprzed 20 lat. Dokumenty będą na miejscu skanowane.
Mieszkańcy Legnicy i okolic, którzy chcą udostępnić takie materiały w innym terminie, będą mogli przekazywać je w Galerii Satyrykon (w godzinach otwarcia placówki) do końca lipca. Zwrot przyjętych pamiątek nastąpi w dniach 5-9 września 2017 r. w tym samym miejscu.
Akcja odbywa się w ramach projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”, pod patronatem m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej realizację wspiera nasze miasto oraz Legnickie Centrum Kultury.
Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego - po dwóch dekadach - wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska. Potwierdzają to m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych.
20. rocznica tych wydarzeń skłania do zastanowienia, co pozostało po „powodzi tysiąclecia” w świadomości jej świadków. Organizatorzy projektu chcą się przekonać, w jaki sposób te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu.
Działania realizowane będą w wielu dolnośląskich miastach. Powstaną: zbiorowa publikacja, gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią, film dokumentalny, oparty na amatorskich i profesjonalnych nagraniach, publikacje prasowe i naukowe.