Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Historia pewnego stolarza

OBORA. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza na spektakl w wykonaniu Stanisława Górki, który będzie prezentowany w świetlicy wiejskiej w Oborze na najbliższy piątek 5 października o godzinie 18. To monodram na podstawie utworu Romain Rollanda „Colas Breugnon” ,wyreżyserowany przez Tadeusza Wiśniewskiego.

Historia pewnego stolarza

Utwór Rollanda (laureata Nagrody Nobla 1915) jest historią starego stolarza, który zamyka istotny rozdział swojego życia, pełnego zabawy, beztroski, błaznowania, ale i niespełnień, rozczarowań. Jego wspaniała pogoda ducha daje wyraz temu, że wszystko jest sprawą interpretacji zdarzeń, ludzi, rzeczy. Sposobem Colasa na życie jest dobroduszność, kpina, lekceważenie – trochę w nim błazna, nieco filozofa. Dzięki kobitkom i napitkom, umiejętności filozofowania i gawędzenia, przezwycięża wszelkie kryzysy.

W roli tytułowej: Stanisław Górka, reżyseria: Tadeusz Wiśniewski, scenografia: Iza Toroniewicz, muzyka: Georges Brassens, aranżacja i kier. muzyczne: Jerzy Derfel, przygotowanie wokalne: Renata Kuczyńska, varia: Piotr Siła.

Na spektakl zapraszamy 5 października 2018 r. /piątek/, godzina 18.00 do świetlicy w Oborze, ul. Tulipanowa 2. Liczba miejsc ograniczona, cena biletu 12 zł. Dodatkowe informacje w biurze organizatora lub telefonicznie 76 844 59 86 ww. 27.

(OKGL)

Recenzje innych:

„Mój Boże, jakież dobre jest życie.. Tylko duchowo bogata postać rzecz ujęłaby w ten sposób. Człowiek zadowolony z każdego szmeru trawy, każdego obłoku słonecznego lśnienia… Colas Breugnon, w rolę którego wcielił się doskonale Państwu znany Stanisław Górka (Zbyszek z telewizyjnego serialu PLEBANIA), to mieszkaniec Clemecy. Człowiek, z którym przebywać można całymi godzinami. Z nim smutki dnia codziennego wydają się być nieznaczące i błahe. Colas jest piewcą życia z poczuciem humoru i szacunkiem dla każdego człowieka. Troski skłaniały go do wysiłku, który zaliczał do przyjemności. Praca była dla niego sensem każdego poranka i uzasadnieniem wieczorów. Uwielbiał wszystko to, co jest dobre, wino, piękne, kształtne kobiety oraz soczystą pieczeń. Ojciec rodziny, lecz czy szczęśliwie zakochany? Twierdził, że nie ma smutnego czasu, są tylko smutni ludzie… Zapraszamy wszystkich Widzów, niech słuchając piosenek Georgesa Brassensa, wyobrażą sobie świat, gdzie zgoda i wspólna praca jest dobrem najwyższym.”

/Źródło: BDT w Koszalinie/

„Teatr z Warszawy „Towarzystwo Teatralne Pod Górkę” przyjechał do Wilna ze spektaklem muzycznym „Colas Breugnon” – sceniczną adaptacją powieści Romain Rollanda, wyreżyserowaną przez Tadeusza Wiśniewskiego. W roli jedynego bohatera sztuki wystąpił Stanisław Górka – znany polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Jego bohater w sposób fascynujący opowiada o sobie, o swym życiu – z którego czerpie radość garściami, o pracy – którą lubi, o przyjaciołach – których uwielbia. Opowiada w sposób żywy, z humorem, przemieszczając się po scenie jak błyskawica, czyniąc tumany kurzu z trocin w swym dekoracyjnym „warsztacie”… Swą opowieść przeplata śpiewem (Ballady Georgesa Brassensa). Sztuka – lekka w odbiorze, przyjemna, zabawna. Widz – delektował się zawodową grą aktorską.”

(źródło: Helena Ostrowska, Magazyn Wileński 11/2016)

„Byłem wczoraj na Colas Breugnon w Akademii. Myślałem, że po „Ja, Feuerbach” Łomnickiego jakieś 22 lata wcześniej, mało co będzie w stanie mnie wzruszyć w teatrze. A tu odczułem i radość, i wzruszenie… widziałem i czułem pełną afirmację życia. Po prostu podobało mi się. Gratuluję.”

/Jacek Brzeziński/

 

Powiązane wpisy