Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bitwa o Chobienię 1945 (FOTO)

CHOBIENIA. Konkurs na strój z epoki, wspólne wykonanie pieśni patriotycznych, prezentacja sprzętu i uzbrojenia czy spektakl „Długa droga do Wolności” - to wszystko u podnóża miejscowego zamku zapoczątkowało świętowanie Niepodległości w gminie Rudna. Punktem kulminacyjnym Pikniku Niepodległości była inscenizacja Bitwy o Chobienię zaprezentowana na chobieńskim rynku na oczach setek widzów. - To wyjątkowe wydarzenie w historii Chobieni. Z jednej strony świętujemy 100-lecie Niepodległości Polski, a do tego mieszkańcy świętują 780-lecie nadania praw miejskich. Co prawda od II wojny światowej Chobienia nie ma tych praw miejskich, ale rocznicę ich nadania postanowiliśmy połączyć ze 100-leciem Niepodległej. Stąd pomysł na Piknik Niepodległościowy z bardzo bogatym programem -  powiedziała Katarzyna PRZEWORSKA, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury.

Bitwa o Chobienię 1945 (FOTO)

Organizatorami Pikniku Niepodległościowego, którego punktem wyjątkowym była inscenizacja Bitwy o Chobienie w 1945 roku byli nie tylko Chobieński Ośrodek Kultury, ale i wójt gminy Rudna Władysław BIGUS i Fundacja Gloria Griffin ze Szczecina. Do Chobieni przyciągnęło w pełnym rynsztunku bojowym 160 rekonstruktorów z Polski, Czech i Niemiec. 

Maciej RADWAŃSKI ze swoją Grupą PIONIER 39 przyjechał z Warszawy, ale w swojej grupie ma mieszkańców Krakowa, Poznania, Ostrołęki. - Jesteśmy grupą odtwarzających niemieckich saperów biorących udział w bitwie o Chobienię. Jesteśmy w Chobieni pierwszy raz i jesteśmy pod wrażeniem organizacji wydarzenia niezwykłej dbałości o realia historyczne. Realia Rynku w Chobieni gdzie odbywa się inscenizacja Bitwy żywo przypominają czasy II wojny światowej . Są słupy ogłoszeniowe z niemieckimi plakatami, niemieckie napisy na domach, budynkach użyteczności publicznej. To sprawia, że wszyscy uczestnicy odtwarzanej bitwy dali z siebie 100 procent zaangażowania. Bycie rekonstruktorem to hobby, pasja, sposób na życie. Nie mamy sponsorów, sami sobie finansujemy swoje hobby. To hobby to także wielka nauka patriotyzmu.

W realiach II wojny światowej i tzw. peracji odrzańskiej Bitwa o Chobienię de facto rozegrała się na dalekich przedmieściach miasteczka. Chobienia została zdobyta w styczniu 1945 – była wówczas zniszczona w 50 procentach. Chobienia przed atakiem wojsk wchodzących w skład I Frontu Ukraińskiego strzegły oddziały Wermachtu i SS. Bitwa o Chobienię była bardzo krwawa ale miała krótki przebieg. Godzinna rekonstrukcja Bitwy na chobieńskim Rynku pozwoliła poczuć atmosferę II wojny światowej.

- Rekonstrukcja była rzeczywiście imponująca i jestem przyjemnie zaskoczony, że kilkaset widzów oglądało Bitwę - powiedział obecny na Rynku wójt gminy Rudna Władysław BIGUS. - Ta bitwa to jeden z tysięcy elementów polskiej drogi do Niepodległości.

Dodajmy iż wraz z wójtem Bigusem inscenizację oklaskiwała delegacja niemieckiego miasta partnerskiego Rudnej - Oybin.

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/kultura/03_11_18_Bitwa_o_Chobienie_1945_fot_BSlepecka{/gallery}

Powiązane wpisy