Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Narodowa Orkiestra Dęta zagra w hołdzie więźniom Auschwitz

LUBIN.  Narodowa Orkiestra Dęta dołączył do projektu 14 czerwca grając Hymn Narodowy w hołdzie więźniom KL Auschwitz pod Dębem Rotmistrza Pileckiego w Lubinie. Nagranie z Hymnem zostanie wykorzystane na potrzeby Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca. Poniżej przesyłam informacje które otrzymaliśmy od Pani Joanny Płotnickiej członkini Konwentu Komitetu 14 czerwca, a prywatnie córki, wnuczki i prawnuczki polskich więźniów niemieckich obozów i Sybiraków.

Narodowa Orkiestra Dęta zagra w hołdzie więźniom Auschwitz

"14 czerwca 2020 roku obchodzimy 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku wyruszył z Tarnowa pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Stanowiło go 728 Polaków, głównie młodych ludzi zaangażowanych w działalność niepodległościową, harcerzy, uczniów gimnazjum, studentów oraz przedstawicieli lokalnych, polskich elit. To wówczas rozpoczął działanie ten największy niemiecki obóz zagłady. A I Transport do KL Auschwitz – to symbol początku martyrologii Polaków w niemieckich obozach. Ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu KL Auschwitz. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP w 2006r dzięki staraniom byłych polskich więźniów z I transportu, skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich.

7 grudnia 2019 roku w Tarnowie zawiązał się Społeczny Komitet 14 czerwca. Powstał przede wszystkim po to, by przywrócić pamięć o Polakach – pierwszych ofiarach niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, o męczeństwie i ofierze których, na świecie mało kto już pamięta. W samym sercu Polski pamięć ta również zanika. W ramach przygotowań zorganizowano wiele akcji, niestety ograniczonych przez epidemię koronawirusa. Nie wyruszy w tym roku Rajd 728 motocyklistów, nie może pobiec sztafeta 728 osób z Tarnowa do Muzeum KL Auschwitz, które niestety nadal pozostaje zamknięte. Jednak w tak ważną rocznicę – przypominać trzeba pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu. To nasz polski obowiązek. W Lubinie mamy posadzony w Jego 110 urodziny – Dąb Rotmistrza Pileckiego, który 3 miesiące po I transporcie do KL Auschwitz poszedł tam na Ochotnika, aby dać świadectwo prawdzie. Był świadkiem, jak w KL Auschwitz ginęli ludzie. Opisał to w swoich Raportach. Był świadkiem, jak ginęli pod Ścianą Śmierci – często śpiewając tam Polski Hymn Narodowy. Stąd padł pomysł, aby oddając hołd ofiarom niemieckich obozów – zrobić to pod Dębem Rotmistrza – odgrywając właśnie ku czci pomordowanych w niemieckich obozach – Polski Hymn Narodowy. Pomysł został przyjęty przez Narodową Orkiestrę Dętą.

Nagranie zostanie pokazane przede wszystkim żyjącym więźniom i ich rodzinom. W to wydarzenie włączyli się w Polsce i na świecie także inni muzycy, m.in. nasz polski genialny niesłyszący tenor Oliwer Palmer, swoje nagranie hymnu przesłał już muzyk kochający Polskę, a mieszkający w Moskwie, nagranie szykuje Norbert Smoła Smoliński, swój utwór nagrał zespół Forteca, a Chór z Katowic podarował nam przepięknie zaśpiewany psalm, który jest tłem spota przypominającego Polakom o 14 czerwca https://www.youtube.com/watch?v=7mcPBfjYglA&feature=emb_logo . Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączenia się w akcję! W hołdzie i darze od Polaków, którzy nie zapomnieli i nie zapomną. Cześć i chwała Bohaterom! Narodowej Orkiestrze Dętej z całego serca dziękujemy za Ich piękne patriotyczne świadectwo w Lubinie!"

Powiązane wpisy