Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Franciszka Starowieyskiego „Interpretacje”

LUBIN. Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza do Galerii Ratuszowej na ekspozycję plakatów i szkiców rysunkowych autorstwa Franciszka Starowieyskiego pt. „Interpretacje”. Jest to pierwsza wystawa czasowa, którą w pełni udostępniamy do bezpośredniego zwiedzania po okresie zawieszenia części naszej działalności (pandemia SARS-CoV-2).

Franciszka Starowieyskiego „Interpretacje”

Wystawa składa się z plakatów teatralnych zaprojektowanych przez Franciszka Starowieyskiego oraz szkiców rysunkowych, będących wstępnymi koncepcjami jego malarskich oraz rysunkowych kompozycji.

Franciszek Starowieyski (Bratkówka koło Krosna 8 VII 1930 – Warszawa 23 II 2009), używający pseudonimu Jan Byk, studiował w latach 1949-1952 w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Wojciecha Weissa , po czym kontynuował studia w ASP w Warszawie, uzyskując w 1955 dyplom w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 60. i 70. największe uznanie zdobył jako twórca plakatu. Uprawiał plakat typu autorskiego, o rozpoznawalnym stylu bazującym na kaligraficznym rysunku. Zafascynowany kulturą baroku, artysta od 1970 antydatował wszystkie prace o 300 lat wstecz. Był laureatem licznych nagród, które zdobywał m.in. na takich wystawach, jak Biennale Sztuki w Sao Paulo 1973, Międzynarodowa Wystawa Plakatu Filmowego, Cannes 1974, „Annual Key Award”, Los Angeles 1978. W 1980 był profesorem w Berliner Hochschule der Künste, w latach 90. wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Franciszka Starowieyskiego
„Interpretacje”
wystawa plakatów i rysunków

12 III – 11 IV 2021 r.
Galeria Ratuszowa

Powiązane wpisy