Wniebodęte!, czyli nuty pełne wiary, nadziei i miłości
LUBIN. Będą warsztaty śpiewu i wielki radosny koncert. Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na drugą edycję imprezy, która duchowe uniesienia połączy z dobrą zabawą i w ten sposób pomoże wszystkim poczuć się częścią wspólnoty. „Wniebodęte! Festiwal im. Marka Garcarza” odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.00 na lubińskich błoniach.
Rok temu koncert „Wniebodęte!” intrygował nie tylko ciekawie brzmiącym tytułem. Część ludzi przyszła posłuchać religijnych piosenek w nietypowych dla nich aranżacjach na orkiestrę dętą. Część chciała poznać historię nawróconego gangstera. Część liczyła po prostu na chwilę rozrywki. Kiedy na scenie pojawiło się 200 osób, dęciaki i bębny, na błoniach nikt nie miał wątpliwości, że będzie to wyjątkowe wydarzenie. Dobrze znane utwory (nie tylko religijne) rewelacyjnie zagrane przez Narodową Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Mariusza Dziubka natychmiast porwały publiczność. Rozśpiewane grono – uczestnicy warsztatów wokalnych, Górniczy Chór Męski, chórzyści Wrocław Respect Choir, muzycy lubińskiej szkoły muzycznej i zespołu Cuprum Band, podopieczni Stowarzyszenia Cafe Równik z Wrocławia, Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie oraz ludzie przed sceną szybko poczuli się jedną wielką rodziną. W tym roku będzie podobnie, choć nieco inaczej. To niezwykłe wydarzenie nabiera bowiem rozpędu i podnosi rangę, ale po kolei.
Czas na festiwal
W listopadzie 2021 roku środowisko muzyczne obiegła smutna wiadomość o śmierci pedagoga i dyrygenta Marka Garcarza. Ten lubiany i ceniony Artysta był mocno związany z młodzieżą i zespołami dętymi. Najpierw przy kościele św. Jana Bosko stworzył młodzieżową orkiestrę dętą, następnie Młodzieżową Orkiestrę Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”, by później przy Zespole Szkół Sportowych w Lubinie powołać do życia dziecięco-młodzieżowy „Cuprum Band”, którego tradycje i dalszą edukację jego członków kontynuuje Narodowa Orkiestra Dęta. Rok temu Marek Garcarz wystąpił – jak się okazało, po raz ostatni publicznie – ze swoimi młodymi muzykami na koncercie „Wniebodęte!”, grając, śpiewając i barwnie opowiadając o „Barce”. Chętnie współpracował z NOD także przy innych projektach.
W kwietniu, podczas II Charytatywnego Koncertu z Narodową w wypełnionej po brzegi hali RCS Mariusz Dziubek, dyrektor NOD, wspomniał świetnego pedagoga i muzyka. Ogłosił, że koncert „Wniebodęte!” rozwija formułę – od tego roku stanie się festiwalem i będzie nosił imię Marka Garcarza.
Dzień przed koncertem na błoniach, 23 czerwca o godz. 18.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbędzie się msza św. w intencji patrona festiwalu z udziałem chóru „Wniebodęte!”, Cuprum Band oraz Narodowej Orkiestry Dętej.
200 osób to początek
Jak mówi Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej, jednym z efektów pierwszej edycji koncertu jest większy chór „Wniebodęte!”. Niesieni pięknymi emocjami młodzi chórzyści przyciągają na tegoroczne warsztaty wokalne swoich kolegów. Już zgłosiło się więcej chętnych niż rok temu, a zapisy wciąż trwają.
– To wspaniałe, że chór się rozrasta. Zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież, ale nie tylko ich. Nie ma granicy wieku. Każdy, kto lubi śpiewać, może się do nas przyłączyć – zachęca Mariusz Dziubek.
Razem z uczestnikami warsztatów zaśpiewa m.in. Ala Tracz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior w 2020 roku oraz finalistka programu „The Voice Kids”.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz, który można pobrać ze strony nod.lubin.pl/wniebodete/ i wysłać go na adres:
Dla Lubina i Dolnego Śląska
„Wniebodęte!” tak jak rok temu patronatem honorowym objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Hierarcha zdecydował, że tegoroczne wakacyjne spotkanie młodzieży diecezji legnickiej odbędzie się w Lubinie w tym samym czasie, co festiwal, by młodzi katolicy mogli wziąć udział w tym niezwykłym muzyczno-religijnym widowisku.
Pierwszy koncert i warsztaty wokalne były organizowane przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Lubina, chociaż brali w nich udział także legniczanie czy wrocławianie. Szybko się bowiem okazało, że wydarzenie przyciąga zarówno młodszych, jak i starszych miłośników dobrej muzyki z całego Dolnego Śląska.
– Spodziewamy się, że podobnie będzie w tym roku – mówi Mariusz Dziubek. – Zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiewać, którzy chcą poczuć się częścią wspólnoty, którym bliskie są wiara nadzieja i miłość, a przede wszystkim każdego, kto kocha muzykę.
Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Regionalne Centrum Sportu, Miasto Lubin, Diecezja Legnicka oraz Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.