Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Podziękowali za rolniczy trud (FOTO)

POLKOWICE. Po raz drugi Grodowiec był gospodarzem Święta Plonów w powiecie polkowickim. Starosta Marek TRAMŚ podziękował rolnikom, sadownikom i pszczelarzom za ciężką pracę, która mimo pogodowych anomalii zaowocowała dobrymi plonami. U stóp Sanktuarium Maryjnego pojawili się mieszkańcy powiatu, liczne delegacje sołectw, włodarze  gmin powiatu polkowickiego oraz parlamentarzyści z senator Dorotą Czudowską, posłami Ewą Szymańska,Wojciechem Zubowskim i Krzysztofem Kubowem. Obecny był także dr Tadeusz Samborski, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. 

Współgospodarzem Powiatowych Dożynek był ks. Mariusz Kołodziej kustosz Sanktuarium

Podziękowali za rolniczy trud (FOTO)

Uroczystą mszę świętą dziękczynną w sanktuarium odprawił biskup senior diecezji zielonogórsko - gorzowskiej, ks. Stefan Regmunt. W kazaniu zwrócił uwagę na przywracanie godności ludziom polskiej wsi i na budowanie szacunku dla rolniczego trudu.

- Minął rok, dzisiejszą uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego podkreślił Marek Tramś starosta polkowicki i doda ł- Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.

Stałym elementem dożynkowego obrzędu jest wybór najpiękniejszego wieńca. W roku jury pod przewodnictwem naszej redakcyjnej koleżanki Bożeny Ślepeckiej uznało przepiękny wieniec z Gaworzyć za prawdziwe dzieło ludowej sztuki spełniające wszystkie wymogi konkursu. - Jurorzy mieli  twardy orzech do zgryzienia, bo wszystkie konkursowe wieńce były bajecznie piękne - powiedziała Bożena Ślepecka, przewodnicza jury dożynkowego. - Oceniając twórczość autorów dożynkowych wieńców braliśmy pod uwagę nie tylko estetykę, wartości kulturowe, ale i ilość naturalnych ozdób, w tym zbóż, owoców, warzyw i innych zbiorów. Te wieńce były misternie wykonane i wszystkim kojarzyły się z ciężką pracą na roli.

Dodajmy, że oprócz nagród pieniężnych grupy wieńcowe otrzymały piękne kosze dożynkowe. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna . Muzyczną gwiazdą idealnie wkomponującą się w klimat Święta Plonów był Regionalny Zespół Zbyrcok ze Słopnic Beskid Wyspowy z limanowszczyzny. Dla przybyłych na Dożynki był smaczny chleb, przepyszna grochówka oraz góry domowych ciast upieczonych przez gospodynie z terenu powiatu polkowickiego. 

Fot.Janusz Lech

{gallery}galeria/rozrywka/03-09-17-dozynki-w-grodowcu{/gallery}

-  

Powiązane wpisy