Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Film o pacyfikacji ZG Rudna

POLKOWICE. Historia strajku w ZG Rudna w 1981 doczekała się dokumentalnej produkcji na ekranie. 20 lutego 2018 w kinie Polkowickiego Centrum Animacji odbyła się premiera filmu pt. „Rudna – grudzień 1981”.

Film o pacyfikacji ZG Rudna

 

Film pt. „Rudna grudzień 1981” zrealizowanego na zlecenie Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy współpracy Gminy Polkowice i oddziału ZG Ruda. Produkcja przybliża historię strajku okupacyjnego w ZG Rudna, który miał miejsce między 14 a 17 grudnia 1981. Jednym z organizatorów strajku był Franciszek Kamiński, były pracownik ZG Rudna, wziął udział 20 lutego w premierze filmu. Jak wspominał były pracownik ZG Rudna, był jednym z inicjatorów tego zrywu w kopalni.

- Mogę być tylko dumny, że nie tylko inicjatywa tego protestu była moja, ale że ten protest wyszedł bez ofiar. Nieliczni byli polani wodą. Najważniejsze, że bez ofiar , bo już wtedy wiedzieliśmy co się stało w Katowicach na „Wujku” - mówił Kamiński. Autorką scenariusza i reżyserem jest Dagmara Spolniak. Podczas uroczystości w Polkowicach dyrektor ZG rudna zwrócił się do emerytowanych już górników, którzy brali udział w strajku w 1981.

- Ta kopalnia jest kuźnią charakterów. Wy pokazaliście w 1981 roku charakter dla wszystkich następnych pokoleń w Polsce. Dzięki wam mam okazję żyć w lepszym, ładniejszym ,piękniejszym kraju Mirosław Biliński, dyrektor ZG Rudna – mówił Mirosław Biliński, dyrektor ZG Rudna.

Film ma być narzędziem dla nauczycieli, którzy będą przy jego pomocy edukować młodych ludzi na lekcjach historii przy okazji zagadnień związanych ze stanem wojennym.

Powiązane wpisy