Słodkie wariacje biało-czerwonego mazurka
POLKOWICE. Mazurek powinien być najbardziej słodkim ciastem na wielkanocnym stole. Tradycyjne, staropolskie mazurki to niskie placki. Na spód dawało się kruche ciasta lub opłatek. Na tę bazę nakładano masę bakaliową, serową, makową, orzechową lub migdałową. Gospodyni ujawniała cały kunszt w końcowej fazie pracy, podczas dekorowania gotowego placka. Było kolorowo, bogato, słodko i ze świątecznymi napisami i ozdobami. Uczestnicy powiatowego konkursu mieli dodatkowe zadanie upiec słodkiego, biało-czerwonego mazurka.
- Mazurek biało-czerwony - nie jest absolutnie na wyrost – podkreślił starosta polkowicki Marek Tramś i dodał - Chyba nie ma innego równie polskiego i różnorodnego ciasta wielkanocnego niż mazurek. Słynne mazurki - miniatury taneczne to najliczniejsza grupa utworów Fryderyka Chopina i najsłynniejszy polski utwór Mazurek Dąbrowskiego – to wszystko elementy dzisiejszego powiatowego konkursu podkreślił starosta.
Mazurek Joanny Łodej w kształcie Polski okazał się najlepszym ciastem konkursowym - Bardzo spodobał mi się temat konkursu. Od razu wiedziałam co chcę zrobić – opowiadała pani Joanna - Początkowo problemem było tylko jak wykonać ciasto w formie mapy Polski, ale i z tym na szczęście sobie poradziłam. Wydrukowałam mapę Polski, włożyłam ją pod papier do pieczenia i uformowałam i jak widać chyba bardzo dobrze mi poszło skoro wygrałam.
Drugie miejsce ex aequo zajęły – Joanna Więckowska z Przemkowa i Joanna Sąsiada z Gaworzyc, a trzecie – Kamila Stępak z miejscowości Brunów. Wyróżnienia otrzymały Agnieszka Łeńska z Wilkocina i Alina Żmuda z Pieszkowic. Jak przyznaje pani Joanna z Gaworzyc pieczenie mazurka to jej rodzinna tradycja wielkanocna, choć lubi też eksperymentować. – Teraz to było jednak wyzwanie, ponieważ trzeba było spełnić warunki konkursu i wydobyć biało-czerwone kolory – powiedziała laureatka konkursu. Jurorzy konkursu: Krzysztof Rewaj - Restauracja Uniwersytecka, Stanisław Lechowicz Restauracja NN i Ewelina Szymańska-Stefan ze starostwa, podkreślali, że ważny był wizerunek, wartość artystyczna ciast, ale ostatecznie decydował smak. Powiatowy konkurs był kolejnym zorganizowanym w ramach powiatowych obchodów 100-lecia niepodległości RP.