Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jarmark św. Sebastiana w Polkowicach (FOTO)

POLKOWICE.  W Polkowicach zagościł już po raz 5. Jarmark Św. Sebastiana.  Święto patrona Polkowic zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji miasta. – Święty Sebastian jest niezwykle ważną postacią dla historii Polkowic. Dlatego cieszę się bardzo, że po raz kolejny udało się zorganizować Jarmark, podczas którego mieszkańcy mogą choć na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie w średniowiecznej Polsce – mówił Piotr Cybulski, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.

Jarmark św. Sebastiana w Polkowicach (FOTO)

 Po części oficjalnej, rozpoczęła się podróż wyjątkowa w czasie. Wśród drewnianych straganów wypełnionych kolorowymi materiałami, przyprawami i rękodziełami, były też smakołyki niekoniecznie średniowieczne...

W programie przewidziano wiele atrakcji, między innymi: pokaz sokolników (z historią tych szlachetnych ptaków drapieżnych, ich znaczeniu w kulturze średniowiecza oraz technikach szkolenia i polowania), Turnieju o miecz św. Sebastiana, pokaz grupy sarmackiej: rodem z 1620 roku (piękne, historyczne stroje i spora dawka historycznej wiedzy o szlachcie zamieszkującej tereny Rzeczpospolitej, koncert muzyki średniowiecznej oraz Teatr Ognia.

Na Rynku powstała też osada rycerska, gdzie można będzie przymierzyć zbroję, będą kramy kupieckie z jadłem i rękodziełem rzemieślników przyuczających do zawodu oraz wystawców ptaków: nie tylko sokołów.

Fot. Tomasz Jóźwiak

Powiązane wpisy