Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowickie XIX Oblicza Teatru rozpoczęte

POLKOWICE.  W nieformalnej dolnośląskiej stolicy teatru odbyła się Uroczysta Gala XIX Obliczy Teatru połączona z wręczeniem „Złotych Miedziaków” - Nagród Publiczności XVIII edycji. Wieczór uświetnił recital Jacka Bończyka oraz wyreżyserowany przez M. Kwiecińskiego monodram ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka – tegorocznego Patrona Honorowego.

Polkowickie XIX Oblicza Teatru rozpoczęte

Pierwszym ważnym wydarzeniem XIX Polkowickich Dni Teatru jest Uroczysta Gala, połączona z wręczeniem teatralnych nagród publiczności. Wśród laureatów „Złotych Miedziaków” XVIII Obliczy Teatru znaleźli się: Joanna Brodzik (Najlepsza Aktorka za rolę w spektaklu „Di, Viv and Rose” Teatru Capitol w Warszawie), Andrzej Zieliński (Najlepszy Aktor za kreację w sztuce „Taniec Albatrosa” warszawskiego Teatru Współczesnego), Agnieszka Skrzypczak (Najlepsza Rola Drugoplanowa Kobieca za „Lekcje miłości” - Teatr Jaracza w Łodzi), Marek Kałużyński (Najlepsza Rola Drugoplanowa Męska również za „Lekcje miłości”), Tomas Svoboda (Najlepsza Reżyseria za sztukę „Sarenki” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego w Krakowie) oraz dyrekcja Teatru Bagatela (Najlepszy Spektakl - „Lot nad kukułczym gniazdem”). Rokrocznie Nagrody Publiczności wręczają fundatorzy, tj włodarze miasta wraz z Patronem Honorowym, którym w tym roku jest Wojciech Pszoniak – wybitny aktor teatralny i filmowy, doceniany przez krytyków zarówno w Polsce, jak i we Francji, znany ze wspaniałych kreacji w filmach Andrzeja Wajdy.

Wojciech Pszoniak spotkał się przed Galą z dziennikarzami. – Jestem zachwycony, że cos takiego istnieje dzięki Panu Andrzejowi Wierdakowi – mówił z werwą aktor. – To jest bardzo ważne. A szczególnie w Polsce. Ja przywiązuję ogromną wagę do tej pracy w Polsce – nie w Krakowie, Warszawie - właśnie w takich miejscach jak Polkowice. To są wspaniałe miejsca w Polsce. To jest dla mnie fundamentalne by pomagać ludziom w kontakcie z kulturą wyższą. Bo ze szmirą mamy do czynienia wszędzie – tak było, jest i będzie. Ten fenomen polkowicki – miasto festiwalu teatru nie mające teatru - jest na skalę niespotykaną nie tylko w Polsce. Dlatego żałuję jednego – jakbym ja był burmistrzem to teatr już by dawno tu stał.

Po wręczeniu nagród widzowie usłyszeli recital Jacka Bończyka – człowieka niezwykle wszechstronnego: aktora, piosenkarza, autora tekstów, scenarzysty i reżysera spektakli muzycznych. W programie znalazły się m.in. ulubione piosenki francuskie artysty, utwory Wojciecha Młynarskiego oraz Stanisława Staszewskiego.

Na zakończenie wszyscy mieli okazję podziwiać kunszt aktorski Wojciecha Pszoniaka w nietuzinkowym monodramie „Belfer”. To historia wrażliwego nauczyciela literatury, który staje oko w oko z trudną młodzieżą licealną. Spektakl to wybuchowa mieszanka – śmieszna i przerażająca, wzruszająca i okrutna zarazem...

To dopiero początek polkowickiego maratonu teatralnego. Szczegółowy repertuar XIX Obliczy Teatru dostępny na stronach www.pca.pl oraz www.obliczateatru.pl.

Powiązane wpisy