Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego
LEGNICKIE POLE. Dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu wraz z autorem zapraszają na otwarcie wystawy „Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego” w czwartek 28 września 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, pl. Henryka Pobożnego 3.
Paweł Kucharski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i byłym pilotem wojskowym. Jego fascynacja fotografią rozpoczęła się już w szkole średniej. Dziedzinie tej oddał się w pełni po zakończeniu służby wojskowej. W jego portfolio znajdują się sesje zdjęciowe i reportaże dla wielu podmiotów komercyjnych i publicznych, m.in. Policji czy Sił Zbrojnych RP. Jego zdjęcie stawów milickich stało się wizytówką kampanii „Tajemniczy Dolny Śląsk”, realizowanej przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.
Szczególnie miejsce w działalności Pawła Kucharskiego zajmuje fotografia historyczna, realizowana m.in. przy okazji rozmaitych inscenizacji, pokazów i rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Autor wytrwale poszukuje kadrów pozbawionych wtrętów współczesności, które umożliwią odbiorcy odbycie „namiastki” podróży w czasie.
Ekspozycja „Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego” stanowi niezwykły, fotograficzny zapis inscenizacji bitwy pod Legnicą, która miała miejsce 6 maja w Jarze Gniewomierskim. Bitewne zmagania przyciągnęły wówczas idącą w tysiące publiczność, w tym wielu mieszkańców Legnicy i okolic. Inscenizacja starcia pod Legnicą jest nieodłącznym elementem rocznicowej imprezy historycznej „Legnickie Pole 1241 - tu można stracić głowę”. Od 2016 r. organizatorem przedsięwzięcia jest Gmina Legnickie Pole oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu. Impreza stawia za cel upamiętnienie i popularyzację wielowiekowej tradycji wyrosłej na gruncie wydarzeń z XIII w., kiedy to ziemie polskie spustoszyły wojska mongolskie. Przegrana przez stronę chrześcijańską bitwa z 9 kwietnia 1241 r., stoczona wg. tradycji w pobliżu dzisiejszej wsi Legnickie Pole, śmierć głównego wodza, księcia śląskiego Henryka II Pobożnego na trwałe wpisała się w regionalną tożsamość mieszkańców Śląska.
Wystawa fotografii Pawła Kucharskiego wyznacza nowy rozdział w funkcjonowaniu Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu (od 1972 r. oddziału terenowego Muzeum Miedzi w Legnicy). Jest to pierwsza wystawa czasowa pokazywana w zabytkowych murach muzeum od czasów jego powstania w 1961 r. W wyniku prowadzonych w latach 2014-2016 prac budowlanych i remontowych wnętrza, zaadaptowano niewykorzystywane do tej pory kondygnacje dawnej kościelnej wieży. Na najwyższym, piątym poziomie znajduje się podest widokowy. Poniżej oglądać można zachowaną drewnianą konstrukcję dzwonnicy. Najniższe trzy poziomy wieży służyć będą odtąd jako przestrzeń wystaw czasowych popularyzujących dzieje regionu. Dotychczas niewiele osób miało szansę zwiedzić wspomniane pomieszczenia.
Po zakończeniu prac modernizacyjnych, w październiku 2016 r. miało również miejsce uroczyste otwarcie nowoczesnej wystawy stałej poświęconej bitwie pod Legnicą, zatytułowanej „Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241 r.”
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu czynne jest przez okres całego roku, od środy do niedzieli w godz. 11.00-17.00.