Warsztaty pieśni wielkanocnych
CHOJNÓW. Zapraszamy serdecznie na warsztaty tradycyjnych pieśni wielkanocnych dla dorosłych, które odbędą się w marcu w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. W trakcie spotkań śpiewaczych zapoznamy się z obrzędowością wielkanocną oraz tradycją śpiewania przypadającą na ten czas, a także z symboliką pieśni (zwanych kolędami wielkanocnymi), których będziemy się uczyć. Kolędy wielkanocne?
Hmmm... przecież kolędy to pieśni, które śpiewamy w czasie Bożego Narodzenia. To prawda. Ale na wschodzie Polski, na Białorusi i Litwie popularne było niegdyś również i kolędowanie wielkanocne. Kolęda to inaczej pieśni życząca. W tradycyjnej kulturze kolędowanie było zatem przypisane zaróno do okresu świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. Były to dwa ważne momenty w cyklu kalendarzowym. Zwiastowały zakończenie roku oraz jego początek (który niegdyś przypadał właśnie na początek wiosny, w związku z odradzającą się naturą). Śpiewano wówczas dla gospodarza i gospodyni oraz panienki. Odwiedziny kolędników niosły ze sobą zapowiedź dobrych plonów, zdrowia, szczęścia oraz udanego zamążpójścia. W zamian za dobre życzenia śpiewacy dostawali dary (jaja, kiełbasę, chleb).
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy są zainteresowani śpiewem i kulturą tradycyjną, pracą z głosem i oddechem, rozwojem osobistym, a także twórczym i przyjemnym spędzaniem czasu. Zapraszam wszystkich, którzy lubią śpiewać oraz tych, którzy chcieliby śpiewać, ale do tej pory nie mieli okazji bądź odwagi. Doświadczenie muzyczne nie jest wymagane. Niegdyś mówiono, że śpiew jest przedłużeniem mowy, czyli jedną z najbardziej naturalnych i oczywistych czynności. A zatem nie zastanawiajcie się zbyt długo! To świetna okazja, by rozbudzić ciało i ducha na wiosnę! W trakcie warsztatów zajmiemy się tradycyjną (ludową) emisją głosu, poszukamy naturalnego i niewymuszonego głosu każdego z nas. Pomogą nam w tym ćwiczenia oddechowe, gimnastyka całego ciała, ćwiczenia głosowe i improwizacje dźwiękowe oraz ćwiczenia rytmiczne.
Na warsztat składają się spotkania: 8, 15 oraz 22 marca, w godzinach od 18.00 do 20.00. Wstęp wolny dla każdego i każdej chętnej i chętnego. Warsztaty poprowadzi Karolina Rosocka, animatorka kultury oraz pasjonatka kultury tradycyjnej, kolekcjonerka starych pieśni. Od kilku lat uczestniczy w warsztatach muzycznych prowadzonych przez etnomuzykologów oraz śpiewaków wiejskich. Interesuje się zwłaszcza tradycyjnymi pieśniami polskimi, w których odnajduje bogactwo melodii, form językowych i symboliki.