Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Dawidów koło Lwowa". Wyjątkowy lekcja historii (FOTO)

PROCHOWICE. Doktor Dariusz Zielonka Miejskiej Bibliotece Publicznej w Prochowicach w obecności burmistrz Alicji SIELICKIEJ, dr Tadeusza SAMBORSKIEGO i kilkudziesięciu prochowiczan  zachęcł do przeczytania jego książki "Dawidów koła Lwowa". Książi nad którą historyk i regionalista w jednej osobie pracował blisko 6 lat. Na 752 stronach zawarł historię miasteczka leżącego w zasadzie na przedmieściach Lwowa. - Po II wojnie światowej najwięcej rodzin z Dawidowa i najbliższej okolicy podlwowskiej przybyło na Dolny Śląsk i na Opolszczyznę. Liczne osadnictwo z okolic Dawidowa rozciągało się na granicy Dolnego Śląska i Opolszczyzny wzdłuż linii Oleśnica–Bierutów–Namysłów i w okolicach Legnicy wzdłuż linii Legnica-Prochowice-Ścinawa - mówił Dariusz ZIELONKA.

"Dawidów koło Lwowa". Wyjątkowy lekcja historii (FOTO)

Historia emigracji mieszkańców Dawidowa na Dolny Śląsk z pewnością sprawiła, że Starostwo Powiatowe w Legnicy zaprosiło mieszkanców powiatu na cykl spotkań z autorem. Prochowice, Legnica a w piątek w sali GOKiS w Kunicach. Autor: dr Dariusz Zielonka, tato 6-letniego Jasia, potomek kresowiaków, absolwent UW (historia) i KUL, wyróżniony w konkursie im. W. Wawrzynka na najlepszą pracę magisterską poświęconą historii, kulturze i problemom społecznym Śląska organizowanym przez Instytut Śląski w Opolu (2001), przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego, popularyzator historii: autor kanału Pro Patria Poland Team i Pro Patria Historia na YouTubie oraz kilku blogów poświęconych historii i sztuce. Interesuje się historią II wojny światowej oraz Kresów.

Książka "Dawidów koła Lwowa" to pierwsza, całościowa monografii dotycząca Dawidowa,  autor. na 752 stronach zawar nie tylko unikalne wręćz wspomnienia ale liczne unikalne fotografie. Książka opowiada szczegółowo losy wsi i wielu rodzin dawidowskich od średniowiecza do wysiedlenia w 1946 roku, a nawet pierwsze lata wysiedlenia na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

- Jest to wartościowa pozycja, która powinna znaleźć się w domowej biblioteczce każdego potomka z Dawidowa, można bowiem w niej poznać rodzinne historię i odszukać swoich przodków nawet z XVII wieku. Przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla mieszkańców Dawidowa oraz ich potomków, mających swe korzenie z tej miejscowości i okolic, ale opracowanie zainteresuje miłośników historii ziemi lwowskiej, Kresów i Polski- mówił dr Tadeusz SAMBORSKI, które rodzinne korzenie to tereny właśnie Dawidowa, Grajcar, Czaplar i Lwowa.. Tadeusz SAMBORSKI napisał także słowo wstepne odnosząc się do wartość historycznej i obyczajowej ksążki.

- Owocem wieloletnich badań dr Dariusza Zielonki jest materiał przedstawiony w 25 rozdziałach, w których zostały przedstawione chronologicznie dzieje Dawidowa od średniowiecznych początków (z lokacją w 1355 roku za króla Kazimierza Wielkiego) do 1946 roku, czyli do wysiedlenia polskich mieszkańców wsi. Przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla mieszkańców Dawidowa oraz osób, które wywodzą się z tej miejscowości i okolic, ale opracowanie zainteresuje miłośników historii ziemi lwowskiej, Kresów i Polski. Autor chciał uratować od zapomnienia ten piękny kawałek ziemi lwowskiej, położony na wzgórzach, w której mieszkali nasi rodacy. Ta monografia to próba zachowania pamięci o tej polskiej miejscowości pod Lwowem - mówiła nam burmistrz Prochowic Alicja SIELICKA. - Jestem dumna, że tak wielku prochowiczan skorystao z zaproszenia aby spotkać się z autorem tej niezwykłej monografii.

Książka "Dawidów koło Lwowa" to monografia o dużej miejscowości pod Lwowem, przed II wojną światową zamieszkiwanej niemal przez Polaków (2840 mieszkańców). Była to polska wieś o charakterze osiedla robotniczego wpatrzona w pobliski Lwów, który był dla niej magnesem. Była to wieś, która przez wieki karmiła Lwów, dostarczając tam żywność (bydło i płody rolne). Była to miejscowość, której mieszkańcy znajdowali pracę w pobliskim Lwowie, ale też wybitni Lwowianie przyjeżdżali do niej z kagankiem oświaty jako nauczyciele, duszpasterze czy działacze społeczni i uczyli mieszkańców miłości do ziemi i Polski.

Mieszkańcy Dawidowa walczyli o wolną Polskę w wojnie polsko-ukraińskiej, wojnie polsko-sowieckiej i wojnie obronnej w 1939 roku. Za przywiązanie do Ojczyzny wielu z nich zostało zesłanych przez władzę radziecką na Syberię i Kazachstan. W czasie II wojny światowej walczyli na prawie wszystkich frontach, u gen. Andersa pod Monte Cassino, u gen. Maczka, w strukturach miejscowej Armii Krajowej, w załogach lotniczych w bitwie o Anglię, a jeden z nich był nawet marynarzem na ORP Dragon i zginął w trakcie lądowania aliantów w Normandii. Na froncie wschodnim zdobywali warszawską Pragę w 1944 roku, przełamywali Wał Pomorski, ginęli w bitwie pod Budziszynem, zdobywali Berlin i czeską Pragę w 1945 roku. Po wojnie mieszkańcy wsi wskutek decyzji politycznych znaleźli się poza granicami kraju i w związku z tym zostali wygnali z Ojcowizny, bowiem nie wyobrażali sobie życia poza Polską.

Jest to pierwsza całościowa, polska monografia Dawidowa. Brakowało całościowego spojrzenia na historię wsi z wykorzystaniem szerszych archiwalnych źródeł, uwzględniającego polską perspektywę w różnych aspektach dziejów. Zgromadzony materiał pochodzi z różnych źródeł. Najwięcej informacji dostarczyły archiwa (Centralne Państwowe Archiwum Historyczne Ukrainy we Lwowie, Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, Archiwum Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w Krakowie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie i inne). Wielki wkład w powstanie książki wnieśli dawni mieszkańcy Dawidowa, świadkowie żywej historii poprzez unikalne opowieści i wspomnienia.

Jak bardzo potrzebne było to wydawnictwo niech świadczy fakt, że już w pierwszych dniach sprzedaży zakupiono 700 egz. monografii. Z pewnością spotkanie z dr Dariuszem ZIELONKĄ z jego barwnymi opowieściami był wyjątkowo ciekawym czasem spędzonym w murach prochowickiej biblioteki. 

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/kultura/11-05-22-dawidow-ksiazka-zielonki-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy