Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

6. Dolnośląska Rewia Akordeonowa (FOTO)

PROCHOWICE.  W niedzielę w Prochowicach odbyła się 6. Dolnośląska Rewia Akordeonową im. Michała Osiadacza. W tym roku podtytuł wydarzenia brzmiał „Miedziowa Rewia Akordeonowa”, nawiązując do regionu Zagłębia Miedziowego i gospodarczego potentata KGHM Polska Miedź. Organizację imprezy wsparła finansowo Fundacja Polska Miedź . Święto akordeonistów i miłośników muzyki akordeonowej rozpoczęło się otwarciem wystaw w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Jan PLEWCZYŃSKI z Legnicy zaprezentował fragment swoich akordeonowych zbiorów wystawiając w POKiS-ie ponad 50 instrumentów w tym najstarszą i najcenniejszą harmonię wiedeńską z XIX wieku. Z kolei Krzysztof KUŁACZ zaprezentował 200 zdjęć z poprzednich edycji Dolnośląskiej Rewii Akordeonowej. - Kiedy w 2017 roku startowaliśmy z Rewią nie przypuszczałam, że to będzie to przysłowiowy strzał w "10" - mówiła burmistrz Prochowic Alicja SIELICKA. - Celem wydarzenia było i jest przywracanie brzmienia tego instrumentu, które według muzyków jest uniwersalne. I okazało się, że w sercach i duszach mieszkańców naszego regionu harmonia gra bez przerwy...

Honorowy patronat nad Dolnośląską Rewią Akordeonową objął Starosta Legnicki - Adam BABUŚKA. Podczas 6. Rewii reprezentował Starostę Grzegorz ROGOS, sekretarz Powiatu.

6. Dolnośląska Rewia Akordeonowa (FOTO)

 Podczas Rewii nie mogło zabraknąć dr Tadeusza SAMBORSKIEGO, którego DNA to kultywowanie ludowych tradycji Dolnego Śląska... - To nie ten sam akordeon, jaki znamy ze spotkań towarzyskich. Dziś akordeoniści to wirtuozi występujący w charakterze solistów na koncertach filharmonicznych. Akordeon jest jednym z najprężniej rozwijających się instrumentów. Ustawicznie przybywa literatury, akordeon żywo obecny jest na estradach koncertowych w muzyce współczesnej, jazzowej czy folkowej. To jeden z najbardziej zakorzenionych w polskiej tradycji instrumentów. Prochowice organizując Rewię na stałe wpisały się w dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska.

Owacyjne na scenie powitano Eugeniusza KAPUSTĘ mistrza akordeonu, któremu stan zdrowia nie pozwolił na występ.  W części koncertowej wystąpiło dziesięciu wykonawców prezentujących przekrój muzyki akordeonowej. Zagrali m.in. Jan Plewczyński,  Witold Klocek, Kazimierz Cichoń. Gwiazdą wieczoru był Rafał GRZĄKA TRIO z Warszawy. 

A burmistrz Alicja SIELICKA nie kryła, że ...

- Cieszę się, że prochowicka Dolnośląska Rewia Akordeonowa cieszy się coraz większym uznaniem melomanów, zarówno tych z amatorskim zacięciem do tego instrumentu, jak i profesjonalistów. To miłe kiedy słyszy się komplementy pod adresem naszej imprezy. W naszym kraju taką wzorcową imprezą akordeonową jest Krakowski Festiwal Akordeonowy i mam nadzieję, że prędzej niż komukolwiek się wydaje postaramy się aby nasza Rewia miała renomę festiwalu w Krakowie.

Fot. Jakub Wieczorek

 

Powiązane wpisy