Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Barwy tradycji i dźwięki wspólnoty – 21. Łemkowski Kermesz w Zamienicach (FOTO)

GMINA CHOJNÓW. W sobotę, 5 lipca 2025 r., Zamienice znów stały się stolicą łemkowskiej kultury i gościnności. Tego dnia odbył się już 21. Łemkowski Kermesz – wyjątkowe wydarzenie religijno-kulturalne, które łączy pamięć o przodkach, duchowość i muzyczną radość wspólnoty.
W wydarzeniu udział wzięli znamienici goście, m.in. Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz wraz z małżonką Mariolą Pyrz – dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1 w Chojnowie, Zastępca Wójta Gminy Chojnów Radosław Lipa, a także Mariola Abkowicz – Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Obecni byli również radni Gminy Chojnów: Renata Baranowska-Marczuk, Piotr Ficek, Lesław Piasecki i Radosław Hejduk. Wśród duchowieństwa obecni byli ks. Tomasz Kwiecień – proboszcz parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitkach, ks. dr Mirosław Drapała – proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Legnicy oraz gospodarz miejsca – ks. Paweł Berezka, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zamienicach. Wydarzenie poprowadzili Anna Banaszek – Kierownik Referatu Promocji i Kultury Urzędu Gminy Chojnów oraz Andrzej Peregrym – starosta kermeszu.

Barwy tradycji i dźwięki wspólnoty – 21. Łemkowski Kermesz w Zamienicach (FOTO)

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą o pokój na świecie, po której nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Łemków przesiedlonych w ramach akcji „Wisła”. W symbolicznym geście pamięci udział wzięły delegacje: samorządu Gminy Chojnów reprezentowanego przez Wójta Andrzeja Pyrza oraz Zastępcę Wójta Radosława Lipę, Wojewody Dolnośląskiej Anny Żabskiej, w imieniu której kwiaty złożyła Mariola Abkowicz – Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, parafianie z Zamienic, delegacja Sołectwa Jaroszówka, a także przedstawiciele Łemkowskiego Zespołu Folklorystycznego „Roztoka” z Rudnej. Ten moment, pełen zadumy i refleksji, był wyrazem szacunku dla tych, którzy w trudnych okolicznościach opuścili swoje rodzinne strony, a dziś z oddaniem pielęgnują kulturę łemkowską na Dolnym Śląsku.

Część artystyczna wydarzenia zachwyciła bogactwem barw, rytmów i energii. Na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Goliszowianie” z Goliszowa, który zapoczątkował muzyczną część Kermeszu. Następnie wystąpiły dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwczata” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” – oba z Przemkowa, kultywujące łemkowskie pieśni i taniec. Z wielkim entuzjazmem publiczność przyjęła występ Międzynarodowego Baletu Folklorystycznego „Pago Montielero” z miasta Federal w prowincji Entre Ríos w Argentynie. Niezwykłą energię i bogactwo tradycji zaprezentował również Zespół Folklorystyczny „Etnos” ze Skopje w Macedonii Północnej.

Oba zagranicze zespoły były gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, który właśnie odbywał się w różnym miejscowościach Dolnego Śląska. Na scenie wystąpił także Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, a następnie Zespół Pieśni i Tańca „Kryształ” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy oraz Zespół Folklorystyczny „Kalinki” z Rokitek. Finał części koncertowej należał do grupy folklowej „Lemko Tower” ze Strzelec Krajeńskich, który połączył tradycyjne brzmienia z nowoczesną aranżacją.

Wyjątkowe podziękowania organizatorzy złożyli na ręce Wójta Gminy Chojnów, pana Andrzeja Pyrza, za wsparcie finansowe i organizacyjne, bez którego Kermesz nie mógłby się odbyć. Wyróżniono również osoby i instytucje, które przyczyniły się do realizacji wydarzenia: Jana Serkiesa – Burmistrza Miasta Chojnów, Mariolę Abkowicz – Pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Lucynę Kopczę – Radną Gminy Lubin, Piotra Ficka – Radnego Gminy Chojnów, Paulinę Wrzeszcz – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, Magdalenę Dubińską – Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin, Jerzego Starzyńskiego – Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, Annę Banaszek – Kierownika Referatu Promocji i Kultury Gminy Chojnów, Marcina Gajdę – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszówce, Piotra Dąbrowę – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach, Martę i Andrzeja Kupczyków – działaczy lokalnych oraz Jana Wengrzyna – przedsiębiorcę i przyjaciela parafii. Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy i drobne upominki jako wyraz wdzięczności od parafii i organizatorów.

Na zakończenie wydarzenia ksiądz Paweł Berezka wyraził serdeczne podziękowanie wszystkim parafianom, którzy z oddaniem i zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie tegorocznej uroczystości. Podkreślił, że to właśnie dzięki ich pracy, poświęceniu oraz przywiązaniu do tradycji możliwe jest pielęgnowanie dziedzictwa przodków i budowanie lokalnej wspólnoty w duchu jedności i wzajemnego szacunku.

Wieczorną część uroczystości zwieńczyła tradycyjna łemkowska zabawa przy świetle i cieple sobótkowej watry. Do tańca porwała publiczność Kermesz Orkiestra – niezwykle energetyczna formacja powstała z połączonych sił dwóch łemkowskich zespołów: „Lemkusa” i „Trojandy”. Ich występ, pełen folkowych melodii i radości wspólnego muzykowania, rozbrzmiewał w sercach uczestników aż do późnych godzin nocnych.

Powiązane wpisy