Niezwykły koncert we wsi "Pana Tadeusza" (FOTO)
ZAGRODNO. W ubiegłą niedzielę, w Kościele Parafialnym w Zagrodnie, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Grupa mieszkańców i pomysłodawców „Wsi Pana Tadeusza” zorganizowała Koncert Organowy, połączony z wystawą rękodzieła i podwieczorkiem, na wzór tego z Soplicowa....
Wszystko zaczęło się o godzinie 16. Zaciekawiona publiczność powoli zmierzała w kierunku pięknego kościoła. Pogoda dopisywała. Przed wejściem czekała na wszystkich pierwsza niespodzianka. Każdy z wchodzących otrzymał okolicznościowy znaczek. Ten miły gest sprawił, że przybyli na koncert poczuli się wyróżnieni i pierwsze lody zostały przełamane. Niepewność organizatorów powoli znikała. Wszak to pierwszy taki koncert!
W przygotowanie uroczystości włożono dużo serca. Nic więc dziwnego, że uwagę zwracały niecodzienne dekoracje, jak na przykład specjalnie na tę okazję przygotowana sztaluga z cytatem z „Pana Tadeusza” (oczywiście nawiązującym do wydarzenia), zapakowane w „firmowe” papierki cukierki dla najmłodszych (i nie tylko) słuchaczy czy romantyczna ławeczka.
Chwilę po godzinie 16-stej zabrzmiały pierwsze dźwięki przepięknej muzyki organowej. Wszystko za sprawą młodego i bardzo utalentowanego organisty, pana Antoniego Pokory. Mieliśmy okazję wysłuchać między innymi Bacha, Mozarta i Haendla. Niecodzienne doznanie. Koncert prowadziła pani Krystyna Kunecka, zasłużona dla kultury, nie tylko legnickiej.
Publiczność była zachwycona wirtuozerią organisty, a także ... jego talentem pedagogicznym. Po koncercie poprowadził bowiem bardzo ciekawą lekcję muzyki na kościelnym chórze. Zapoznał słuchaczy z działaniem instrumentu, zdradził tajemnice wydobywania z niego niesamowitych dźwięków i pokazał, jak ożywić piszczałki. Lekcja podobała się wszystkim bez wyjątku, ale najbardziej chyba dzieciom. Słuchały z otwartymi buziami i nawet same próbowały zagrać. Koncert trwał około godziny. Po jego zakończeniu organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych do ogrodu na podwieczorek w Soplicowie. Przy dźwiękach muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” sympatycznie minęło całe popołudnie. Na stołach zagościły iście szlacheckie specjały. Niech żałuje ten, kto nie spróbował domowego chleba z prawdziwym masłem, miodem czy domowej roboty dżemem. Można było także skosztować różnego rodzaju serów oraz pysznych ciast i owoców. Degustacja sprzyjała pogawędkom i wesołym rozważaniom. Miło było wśród mieszkańców Wsi „Pana Tadeusza” zobaczyć także gości z dalszych okolic.
Interesującym elementem spotkania była możliwość obejrzenia niecodziennej wystawy. Eksponaty zostały ręcznie wykonane przez mieszkanki Zagrodna. Wszystkie związane są z „Panem Tadeuszem”. Była więc i Zosia, i Telimena, i Jankiel, i Ksiądz Robak wykonane techniką powertex. Były kapelusze Telimeny i wyhaftowany obraz, przedstawiający dworek w Soplicowie. Rękodzielnicze cuda wzbudziły spore zdumienie wśród obserwujących. Okazało się, jak bogatą wyobraźnię posiadają panie. W końcu nastał w Soplicowie...to znaczy w Zagrodnie wczesny letni wieczór. Rozmowy powoli cichły i impreza dobiegła końca. Z jednej strony żal było kończyć i wyjeżdżać, z drugiej jednak pozostaje mieć nadzieję, że Koncert Organowy zapoczątkował nowy zwyczaj we Wsi „Pana Tadeusza” i że takie spotkania będą odbywać się częściej.
Organizatorzy koncertu, grupa mieszkańców Zagrodna, składa serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym marzenie stało się rzeczywistością: sponsorom, słuchaczom, mieszkańcom.
A skąd w ogóle wziął się pomysł „Wsi Pana Tadeusza”? Otóż po zakończeniu II wojny światowej, będący wówczas chłopcem Bernard Manecki, odnalazł w Zagrodnie skarb – rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jak dzieło trafiło do Zagrodna? W czasie wojny Niemcy podjęli decyzję o wywiezieniu zbiorów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie (tam przechowywany był rękopis) w głąb Rzeszy. Transport z wieloma cennymi eksponatami ruszył w drogę, ale nie dotarł do miejsca przeznaczenia. Zatrzymał się właśnie w Zagrodnie. Wiele innych cennych dzieł znikło na zawsze bez śladu. Rękopis „Pana Tadeusza” udało się uratować. Aby to wydarzenie nie umknęło ludzkiej, zawodnej pamięci, grupa mieszkańców postanowiła nagłośnić tę ciekawą historię poprzez organizację imprez tematycznych. Bieżące informacje można znaleźć na profilu „Wsi Pana Tadeusza” na Facebooku: https://www.facebook.com/ZagrodnoPanTadeusz/
Fot. organizatorzy
{gallery}galeria/rozrywka/04-08-18-koncert-organowy-zarodno-fot-organizatorzy{/gallery}