Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jazda mtb - jak przygotować się do jazdy po górach?

Jazda rowerem po górach jest niezwykle przyjemnym i zdrowym sposobem spędzania czasu. Doskonałe trasy rowerowe, które od niedawna funkcjonują w Górach Kaczawskich, obfitują w single tracki o zróżnicowanej długości i skomplikowaniu terenu, pozwalając na zaplanowanie wielu górskich wycieczek. Wybierając się na taką ścieżkę, warto zadbać o dobór odpowiedniego modelu jednośladu oraz wygodną sportową odzież. Właściwe przygotowanie kondycyjne i wyposażenie pozwoli na bezpieczne i komfortowe pokonywanie tras zarówno o mniejszym, jak i większym stopniu trudności.

Jazda mtb - jak przygotować się do jazdy po górach?

 

Wybór odpowiedniego roweru do jazdy w górach

Do podróżowania po górzystych trasach najlepiej nada się rower górski, trekkingowy, lub crossowy. Popularny „góral” posiada szerokie opony, które doskonale amortyzują wszelkie nierówności. Jest wyposażony w solidną ramę, oraz napęd dostosowany do jazdy terenowej. Wiele dostępnych w sprzedaży modeli pozwala na wybranie roweru, dedykowanego do jazdy w bardziej wyprostowanej lub pochyłej pozycji – zgodnej z naszymi preferencjami. Jeżeli planujemy długie, turystyczne podróże po różnego rodzaju nawierzchniach, do tego celu najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy. Zaopatrzono go w węższe opony, zapewniające komfortowe przemieszczanie się z dużą prędkością po asfaltowych drogach. Jego kształt pozwala na utrzymanie ergonomicznej, wyprostowanej sylwetki, a skok amortyzatora na poziomie 50-65mm jest odpowiedni do jazdy również po szutrowych drogach. Dla osób poszukujących kompromisu pomiędzy wygodą a sportowym charakterem polecamy rowery typu cross. Posiadają duże i cienkie koła, o ograniczenie wyposażenia pozwala na zmniejszenie wagi jednośladu. Cross świetnie sprawuje się zarówno na asfalcie, jak i na terenowych szlakach. Chcąc nabyć jednoślad najlepiej nadający się do jazdy mtb, warto postawić na typowe modele górskie.

Odpowiedni strój do jazdy w górach

Ważnym aspektem dla każdego kolarza jest odpowiedni strój do jazdy w terenie. Planując dalekie trasy dobrze jest wybrać odzież, która zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a zarazem będzie oddychająca i wygodna. Warto ubierać się na cebulkę – dzięki temu nie zmarzniemy, a w razie potrzeby łatwo zdejmiemy zbędne warstwy ubrań. Zapaleni rowerzyści mogą zaopatrzyć się w profesjonalną odzież sportową, taką jak koszulka potówka, spodenki z wkładką zapobiegającą otarciom, czy specjalne buty na rower z wyprofilowaną podeszwą. Na jesienno-zimowy okres przyda się także wodoodporna i wiatroszczelna kurtka. Kompletując strój kolarski, nie wolno zapominać o wysokiej jakości, dobrze dopasowanym kasku. Przydatne mogą być również rękawiczki rowerowe i okulary, chroniące przed dostaniem się do oczu różnego rodzaju zanieczyszczeń i owadów.

stroj

Co warto zabrać ze sobą na rower?

Wybierając się na rowerową ścieżkę, warto wyposażyć się w bidon i odpowiedni uchwyt do niego. Pomoże to w uzupełnieniu traconych wraz z potem płynów. Jeżeli planujemy wielogodzinne trasy, przyda się również torba rowerowa, mocowana na ramie bądź za siodełkiem – zmieścimy z niej kanapki i batony energetyczne, które dodadzą sił do dalszej podróży. Do torby warto wrzucić także zapasową dętkę z pompką, oraz podstawowe narzędzia, przydatne w razie awarii jednośladu. Jeżdżąc po wyboistych, górskich trasach, dość łatwo może dojść do otarć i zranień – warto mieć ze sobą przynajmniej podręczną apteczkę. Ruszając w teren dobrze jest mieć ze sobą telefon – w podbramkowej sytuacji pozwoli on szybko skontaktować się z bliską osobą.

bidon

Przygotowanie kondycyjne do jazdy w górach

Poruszanie się rowerem po górskich trasach wymaga odpowiedniej wytrzymałości i siły. Wybierając się w teren, niezbędne będzie wcześniejsze przygotowanie kondycyjne. Zaczynając swoją przygodę z jazdą na jednośladzie, warto na początek wybrać krótsze i łagodniejsze szlaki, takie jak niebieska trasa Gozdno 1 w Górach Kaczawskich, o niskim stopniu trudności. Stopniowo pokonujmy coraz dłuższe i trudniejsze ścieżki, zwiększając swoją prędkość – wraz z upływem kolejnych wyjazdów zauważymy coraz lepszą wydolność i mniejsze zmęczenie, nawet po przejechaniu wymagającego terenu. Pozwoli to także przyzwyczaić się naszemu ciału do niezbyt wygodnej, kolarskiej pozycji. Zaawansowani kolarze po odpowiednim przygotowaniu bez problemu poradzą sobie z przejazdem nawet najtrudniejszą trasą na szczycie Okole koło Lubiechowej.