Bierzemy pod lupę transfery w B-klasach
REGION. Co prawda lockdown zamroził piłkarską wiosnę , ale mimo małego poślizgu, prezentujemy ostatnią część zimowych ruchów transferowych. Zgodnie z zapowiedzią, na tapet idą zawodnicy, którzy w drugiej części sezonu występować będą w klubach B-klasowych. Jak wiadomo, z tego szczebla nikt nie spada, więc liczba transakcji nie dorównywała tej z siódmego poziomu. Nowych zawodników sprowadzali jednak wszyscy, więc runda wiosenna, o ile zostanie dokończona, powinna przynieść sporo zaskoczeń, zwłaszcza, że niektóre zespoły pozyskały zawodników z występami na wyższych szczeblach.
Podobniej jak w przypadku A-klasy, wszystkie transfery podzieliliśmy według grup, w jakich występują dane zespoły.
Na pierwszy ogień idzie GLKS Gaworzyce, który zimą nie próżnował i wzmocnił skład trzema zawodnikami. Z Dragona Jaczów wypożyczono 24- letniego Tomasza Kuciańskiego, który miał udział w dwóch przekonujących zwycięstwach swojej drużyny, rozgrywając pełne spotkania zarówno z Błyskiem Studzionki (9:1) jak i Zrywem Kotla (4:1).
Zza miedzy, bo z zajmującego się szkoleniem młodzieży Kopalniaka Gaworzyce, do wicelidera B-klasy trafił Kacper Urban. Liczący zaledwie szesnaście lat zawodnik również zdążył zadebiutować, zaliczając 90 minut w ostatnim spotkaniu ze Zrywem. Zdecydowanie najstarszy z tego grona jest ostatni nowy nabytek GLKS-u, Rafał Tański. 36- letni gracz trafił do Gaworzyc z Perły Potoczek, jednak w jego piłkarskim CV znajdziemy między innymi Sokoła Jerzmanowa, Kalinę Sobin czy Spartę Przedmoście. Tański, podobnie jak wspomniani wyżej koledzy, ma za sobą pierwsze gry w nowych barwach.
Z awansu nie rezygnują w Luboszycach, gdzie strata do lidera wynosi siedem punktów. Tamtejsza Błyskawica wystartowała bardzo dobrze w dwóch spotkaniach zgarniając komplet punktów, (pierwszy mecz wygrany przez walkower z powodu wycofania rezerw Zametu Przemków) a w detronizacji przewodzącej stawce Perły Potoczek ma pomóc Piotr Janaszkiewicz, sprowadzony definitywnie z A-klasowej Korony Czernina.
Doświadczony zawodnik zagrał 70. minut w starciu z Błyskiem Studzionki, wygranym przez Błyskawicę 2:0.
O promocji, przynajmniej w tym roku, nie może myśleć Zryw Kotla, który miał wyjątkowo trudny start, w dwóch pierwszych meczach rywalizując z… liderem i wiceliderem! O ile GLKS Gaowrzyce nie dał Zrywowi szans, to w pojedynku z prowadzącą Perłą, zespół z Kotli sprawił dużą niespodziankę, remisując 4:4, a jedną z bramek zdobył Michał Górski, który trafił do klubu w przerwie zimowej, po zaledwie półrocznym pobycie w Odrze Grodziec Mały.
Wywołana do tablicy Odra jednego zawodnika oddała, ale jednego też sprowadziła. Mowa tu o siedemnastoletnim Kamilu Szulcu, wypożyczonym ze Sparty Grębocice. Nowy nabytek występował głównie w B-klasowych rezerwach tego klubu.
Za plecami Zrywu sklasyfikowany jest Sokół Niechlów, a więc ostatni z zespołów I grupy, który znalazł się w naszym zestawieniu. Jego barwy w przerwie między rozgrywkami wzmocnił Maciej Krociak, sprowadzony na zasadzie transferu definitywnego z Odry Chobienia.
W grupie II, naszą listę uzupełnia sześć ekip- LZS Komorniki, Iskra Niedźwiedzice, Huzar Raszówka, Relaks Szklary Dolne i Zryw Stary Łom. Tutaj zdecydowana większość zespołów dokonała kosmetycznych zmian, dokooptując do swoich szeregów tylko po jednym graczu, jednak wyjątkiem są ekipy Relaksu oraz Zrywu, które były nieco bardziej aktywne na rynku transferowym.
W Starym Łomie zameldował się Wojciech Niemczyk, jesienią grający dla ligowego rywala – Iskry Niedźwiedzice. Dwudziestolatek wystąpił w obu meczach Zrywu, podobnie jak drugi nowy nabytek zajmującego obecnie siódme miejsce zespołu – Sławomir Zawada. Były zawodnik GKS-u Iwiny, a wcześniej między innymi LZS-u Łaziska, GKS-u Raciborowice czy GKS-u Warta Bolesławiecka w meczu inaugurującym rundę wiosenną wszedł na boisko w 70. minucie, natomiast starcie z rezerwami Górnika Lubin rozpoczął już w wyjściowej jedenastce.
Na połączenie rutyny z młodością postawili w Szklarach Dolnych, gdyż tamtejszy Relaks pozyskał zimą dwóch graczy – siedemnastoletniego Patryka Górnickiego, jesienią wypożyczonego do Platana Siedlce z Amico Lubin oraz dwukrotnie starszego Grzegorza Jacha, który także do niedawna reprezentował ekipę z Siedlec. Jach wcześniej grał również dla Fortuny Obora i Unii Miłoradzice.
Interesującego wzmocnienia dokonał LZS Komorniki, sprowadzając do siebie na najbliższe pół roku Eryka Adamka. 24- letni zawodnik trafił do B-klasy z Odry Chobienia, w poprzednich sezonach będąc podstawowym zawodnikiem klubu występującego w klasie Okręgowej, a w nowych barwach zadebiutował przed tygodniem, kiedy Komorniki pokonały Nową Wieś Lubińską 4:3.
Rewolucji kadrowej dokonała Kalina Sobin, która sprowadziła wielu zawodników, ale wielu również pożegnała. Do tej drugiej grupy można zaliczyć doświadczonego Macieja Mazura, mającego w swoim CV grę dla Iskry Księginice i… Huzara. Przed rundą wiosenną Mazur zdecydował się na powrót do Raszówki.
Zestawienie ekip z grupy II zamyka Iskra Niedźwiedzice wraz z Jakubem Brzezińskim. Młody, zaledwie osiemnastoletni bramkarz został wypożyczony z Kolejarza Miłkowice, ale na razie nie doczekał debiutu, z perspektywy ławki rezerwowych obserwując jak jego koledzy remisują z LZS-em Biała 3:3.
Nudy nie było również w trzeciej z grup, bo do na kolejny powrót do Czarnych Golanka Dolna zdecydował się Adrian Baczmański, występujący ostatnio w Gromie Gromadzyń- Wielowieś, a wcześniej również w Krokusie Kwiatkowice oraz Prochowiczance Prochowice. Dziewiętnastolatek wystąpił w obu meczach Czarnych i chociaż dwukrotnie trafił do siatki, nie mógł być do końca zadowolony, ponieważ jego zespół nie zdobył choćby punktu. Debiut zanotował również drugi z nowo pozyskanych – Dariusz Friska. Były bramkarz Krokusa Kwiatkowice wystąpił w spotkaniu z Unią Rosochata, przegranym przez zespół z Golanki Dolnej 2:4.
Zdecydowanie lepsze nastroje powinni mieć Dawid Stasiuk oraz Michał Styczeń. Ten duet zasilił barwy klubu z Rosochatej i już zdążył przedstawić się kibicom, bo Stasiuk trafił do siatki w obu meczach Unii, natomiast wykupiony z Błękitnych Koskowice Styczeń, zdobył pierwszego wiosennego gola dla swojej drużyny… odpowiadając na trafienie wspomnianego we wcześniejszym akapicie Baczmańskiego.
Prowadzący Ikar Miłogostowice sprowadził do siebie 22- letniego Andrzeja Amlickiego, który pierwsze kroki stawiał w Konfeksie Legnica skąd trafił do Orła Mikołajowice, Kolejarza Miłkowice i teraz zasilił szeregi lidera III grupy legnickiej B-klasy. Nowy nabytek Ikara wystąpił w obu wiosennych spotkaniach.
Dwa wejścia z ławki zanotował Krzysztof Piwowarski, czyli zawodnik sprowadzony przez Cichą Wodę Tyniec Legnicki z Orła Konary.
Wywołany do tablicy Orzeł powetował sobie stratę z nawiązką, ponieważ jego zespół zasilili Dawid Styczeń oraz Dawid Olchówka. Dla pierwszego z nich to powrót do Konar, po ponad dwóch latach gry w Polderze Damianowo, natomiast Olchówkę wypożyczono z Kuźni Jawor. Osiemnastolatek wcześniej terminował także w Parku Targoszyn i Zjednoczonych Snowidza.
W ostatniej z grup walka o awans zapowiada się pasjonująco, więc nikogo nie dziwi wyścig zbrojeń w czubie tabeli. Aktualny lider, Rataj Paszowice, który pierwszą pozycję zawdzięcza niedzielnej wygranej z Olimpią Olszanica w przerwie zimowej wzmocnił skład dwoma graczami – Danielem Jaćkiewiczem i Rafałem Chruszczem. Jaćkiewicz przed laty występował już w Paszowicach, jednak ostatnio reprezentował barwy Nysy Wiadrów, a młodszy, 21- letni Chruszcz Nysy Kłaczyna skąd został wypożyczony.
Jeszcze mocniej na rynku popracowała Olimpia, choć dwa z czterech nowych nabytków, to bardziej melodia przyszłości. Mowa tutaj o Emanuelu Brylaku i Łukaszu Półchłopku, duecie szesnastolatków wykupionych z GKS-u Warta Bolesławiecka. Obaj nie mieli okazji jeszcze zadebiutować w rozgrywkach B-klasy.
Pierwsze gry w nowych barwach ma za sobą Marcin Kozioł, rok starszy gracz Chojnowianki Chojnów, który miał okazję terminować w pierwszym zespole klubu z klasy Okręgowej.
Najważniejszym wzmocnieniem jest jednak powrót Krzysztofa Lisowskiego, mającego łączyć grę z funkcją trenera. 29- letni defensor może być nieoceniony w walce o awans, gdyż w poprzednich sezonach regularnie grywał na poziomie IV ligi i klasy Okręgowej.
Podobnie jak Lisowski, na transfer do byłego klubu zdecydował się Krystian Hardy. Obrońca półtora roku temu zmienił Lubiatowiankę Lubiatów na Orła Zagrodno, jednak przed rundą wiosenną, postanowił wrócić na stare śmieci i w spotkaniu inaugurującym rundę wiosenną zagrał dziesięć minut przeciwko Tatrze Krzeniów.
Nadzieję na awans mogą tlić się w głowach zawodników LKS-u Chełmiec, ponieważ ich strata do lidera wynosi siedem punktów. Najbardziej bramkostrzelną ekipę zasilił Gracjan Kaniak, 23- letni gracz pozyskany z Kuźni Jawor. Wcześniej reprezentował on również Lechię Rokitnica i Bazalt Piotrowice.
O promocji nie mogą myśleć ani w Pielgrzymce ani w Krzeniowie, jednak nie przeszkodziło im to w sprowadzeniu nowych graczy. Do Nowego Kościoła, po wcześniejszym wypożyczeniu, przeniósł się Maciej Piotrowski, osiemnastoletni wychowanek Wilkowianki Wilków, natomiast trykot Fenixa przywdziewać będą – Michał Rajczakowski i Adrian Dereń. Choć podobno dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, to obaj notują właśnie drugie podejście do zespołu z Pielgrzymki. Rajczakowski jesienią reprezentował Iskrę Jerzmanice Zdrój, a Dereń Płomień Nowa Wieś Grodziska.