Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Piłkarskie niższe ligi: komu awans, komu spadek

REGION. Piłkarska wiosna w niższych ligach ledwo co się rozpoczęła a już wiadomo, że będzie ciekawie jak mało kiedy. Zarówno w 4 lidze, jak i w klasie okręgowej, w której stawką jest także miejsce nr 2 na mecie dające prawo gry w barażach o awans do 4 ligi dolnośląskiej. Wielkanocne granie to dobry moment, by sprawdzić, jak wyglądałby awanse, spadki i baraże w IV lidze i okręgówce, gdyby sezon skończyłby się już dziś...

Piłkarskie niższe ligi: komu awans, komu spadek

Sezon w IV lidze jest wyjątkowy. Po siedmiu latach rozgrywki ponownie odbywają się w jednej grupie, która została powiększona do 18 zespołów i trzeba przyznać, że była to trafiona decyzja władz Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Kwestia awansu jest obecnie prosta – mistrz IV ligi awansuje do III ligi Obecnie liderem jest Słowianin Wolibórz, ale nie tylko naszym zdaniem kandydatem nr 1 do awansu jest po kilku wiosennych kolejkach Miedź II Legnica. Za prowadzącą dwójką atakują: Moto Jelcz Oława, Barycz Sułów i Piast Żmigród.

Spadek do okręgówki

Bezpośrednio do klasy okręgowej spadną trzy drużyny (miejsca 16 – 18). Tak się stanie jednak tylko w przypadku, jeśli żadna dolnośląska drużyna nie spadnie z III ligi. Każdy spadkowicz z III ligi natomiast oznacza dodatkowego spadkowicza z IV ligi. Na szczęście nie wydaje się by komukolwiek z dolnośląskich 3-ligowców spadek miał zajrzeć w oczy.

Obecnie miejsca spadkowe zajmują:

Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
BKS Bolesławiec
KS Łomnica

Nie odmawiamy nikomu prawa do skutecznej walki o utrzymanie ale jeżeli weźmiemy pod uwagę stratę 11 punktów Górnika Nowe Miasto do czwartej od końca Prochowiczanki to można zaryzykować stwierdzenie, że bezpośrednich spadkowiczów już poznaliśmy...

Baraże

Baraże to nowość w regulaminie IV i okręgówki. Jeśli z IV ligi bezpośrednio spadną trzy zespoły, to w barażach o utrzymanie wystąpią cztery drużyny z miejsc 12 – 15. Na dziś są to:

Piast Nowa Ruda (29 pkt tyle samo co Górnik Złotoryja i Lechia Dzierżoniów)
Iskra Księginice (26)
Zenit Międzybórz (26)
Prochowiczanka Prochowice (22)

W barażach zmierzą się one w wicemistrzami czterech dolnośląskich okręgówek. Na dziś są to:

Lotnik Jeżów Sudecki
Chojnowianka Chojnów (maleje przewaga do rewelacyjnego wiosną Konfeksu Legnica)
AKS Strzegom
Błyskawica Gać (zaledwie 1 punkt straty do MKP Wołów)

O utrzymaniu/awansie zdecyduje jeden (!) mecz barażowy. Pary oraz gospodarzy spotkań wyłoni losowanie. W przypadku remisu na zakończenie regulaminowego czasu gry, sędzia zarządzi serię rzutów karnych.
Mistrzowie okręgówek mają zapewniony awans bezpośredni do IV ligi. Na dziś w grupie legnickiej jest to Sparta Grębocice, która po ostatnim remisie Pogonią Góra jeszcze nie może mrozić szampanów.

Zgodnie z regulaminem z legnickiej klasy okręgowej spadają 3 ostatnie zespoły (w przypadku braku spadku drużyny Podokręgu Legnica z 4 ligi) Wersja mocno pesymistyczna jest taka, że spadek może objąć 5 zespołów. Na dzisiaj bezpośrednimi spadkowiczami z okręgówki są:

Dąb Stowarzyszenie Siedliska 
Górnik Lubin 
Czarni Dziewin