Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

52 CCC Grody Tour. Kolarskie zmagania już niebawem!

REGION. Wielki krokami zbliża się 52 Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. Na starcie majowej imprezy dwadzieścia jeden ekip, a w tym aż siedem polskich! W Legnicy co prawda nie pojawi się obrońca tytułu Polivoda, więc tradycyjnie już jednym z głównych faworytów będzie lider CCC Sprandi Polkowice Mateusz Taciak. Brązowy medalista mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas już czterokrotnie kończył tę imprezę na podium, ale tylko raz triumfował – w 2014 roku. W barwach „Pomarańczowych” w sprinterskich końcówkach z pewnością będzie brylował Alan Banaszek. Ale na tym nie kończy się lista wyborowych kolarzy polskich i zagranicznych w kolarskim peletonie.

52 CCC Grody Tour. Kolarskie zmagania już niebawem!

Na liście startowej widnieją takie nazwiska jak:  Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Fuji) -dwukrotny triumfator Grodów, Paweł Bernas (Domin Sport)  zwyciężył w 2015 roku, Eryk Latoń,Bartosz Warchoł , Adam Stachowiak, Piotr Konwa czy Krismar Big Silvant. Bardzo mocne ekipy przysyłają Czesi z Josefem Cernym i Jirim Polnickiem. CCC Grody TOUR 2017 to 21 ekip w tym aż 7 polskich. Dodajmy iż Polski Związek Kolarski reaktywował ranking ProLigi i rzecz jasna CCC GRODY TOUR 2017 to okazja do zapunktowania w tym rankingu. Faworytem wyścigu tradycyjnie będzie grupa CCC Sprandi Polkowice.

Wszystko rozpocznie się 4 maja w Legnicy od prezentacji drużyn i tradycyjnego kryterium. Kolarze na rozgrzewkę przejadą 32 kilometry na pętlach w centrum miasta.

Dzień później 5 maja cały peleton stanie na starcie pierwszego, pagórkowatego etapu, prowadzącego ze Złotoryi(start w Rynku o godzinie 14.00 do Jawora( meta ok. godziny 17.45). Nie będzie to łatwa przeprawa – trasa jest naszpikowana krótkimi podjazdami, które mogą dać się we znaki zawodnikom. Już po 55 kilometrach kolarzom przyjdzie się wspinać pod Kondratów, a około 25 kilometrów później czekać na nich będą legendarne już Podgórki. Dodając do tego dwukrotną wspinaczkę pod Pomocne na finałowej pętli, daje nam to w sumie przewyższenie równe 1400 metrów.

Podjazdy:
Podgórki – 7,5 km, śr. 3,6%, max. 11%, przewyższenie 260m
Pomocne – 3 km, śr. 5,8%, max. 11,1%, przewyższenie 163m

Organizatorzy pomyśleli także o kolarzach-amatorach i z myślą o nich organizowany jest wyścig na 29-kilometrowej trasie zwany „Jaworska Pajda Chleba”. To 29-kilometrowa pętla po malowniczych terenach wokół Jawora i finiszem w Rynku. Do startu w Jaworskiej Pajdzie Chleba zapisało się- co wydaje się wręcz niewiarygodne- 118 miłośników kolarstwa!!! 111 panów i 7 odważnych kobiet.

Najmłodsi adepci kolarstwa  sprawdzą swoją formę w ramach Małych Grodów Piastowskich rozgrywanych na jaworskim Rynku. Zapowiada się  bardzo emocjonujące widowisko sportowe. Wielkie Święto kolarstwa w Jaworze ! Mieszkańcy i kierowcy muszą liczyć  się jednak z utrudnieniami.

 Drugi, sobotni etap 6 maja przejdzie do historii całego wyścigu. Organizatorzy w końcu zdecydowali się na umieszczenie mety królewskiego podjazdu na jednym z bardzo popularnych podjazdów w górach Sowich. Ostatecznie zaszczyt ten przypadł twierdzy w Srebrnej Górze, która oprócz bardzo ciężkiego podjazdu oferować będzie walor edukacyjny i wizualny. Start będzie miał miejsce w Dzierżoniowie, a kolarze pokonają równe 131 kilometrów. Po drodze czekać ich będzie 6 podjazdów, w tym jeden prowadzący na metę. W sumie przewyższenie wyniesie 2430 metrów, a peleton przejedzie wszystkie najtrudniejsze góry w pierwszym z dolnośląskich pasm Sudetów. Oj, będzie się działo!

Podjazdy:
Przełęcz Woliborska od Bielawy – 9 km, śr. 4,4%, max. 9,6%, przewyższenie 400m
Przełęcz Sokola od Ludwikowic – 6 km, śr. 4,6%, max. 12,4% (ostatni kilometr ponad śr. > 10%), przewyższenie 277m
Przełęcz Walimska od Walimia – 3,6 km, śr. 6,8%, max. 12,5%, przewyższenie 246m
Przełęcz Jugowska od Pieszyc – 13 km, śr. 4,1%, max. 9,6%, przewyższenie 526m
Przełęcz Woliborska od Woliborza – 5 km, śr. 4,1%, max. 8,1%, przewyższenie 207m
Twierdza Srebrna Góra – 3 km, śr. 8,6%, max. 14,4%, przewyższenie 258m (dwa z trzech kilometrów śr. > 10%)

Ostatniego dnia rywalizacji 7 maja swoją szansę dostaną sprinterzy. Ściganie zacznie się w Głogowie i poprowadzi do Polkowic, dolnośląskiej stolicy sprintu. Na 139 kilometrach trasy przewyższenie wyniesie zaledwie 450 metrów, co mówi samo za siebie. Tym samym klasyfikacja generalna powinna ułożyć się na poprzednim etapie.