Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Królewska gra w Akademii Rycerskiej (FOTO)

LEGNICA. W Sali Maneżowej legnickiej Akademii Rycerskiej odbył się już po raz czwarty finał projektu "Legniczanie dają mata". Na kilkudziesięciu szachownicach w środowe południe rywalizowało ponad stu młodych szachistek i szachistów z klas drugich 11 legnickich szkół podstawowych. Projekt finansowo wspierany przez Fundację KGHM "Polska Miedź" organizowany jest przez Urząd Miasta w Legnicy i Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy z wicedyrektor Anną Lachmirowicz.

Królewska gra w Akademii Rycerskiej (FOTO)

To, że szachy są popularne w Legnicy specjalnie nie trzeba nikomu tłumaczyć. I te totalnie amatorskie i i te profesjonalne. Piotr KOWALAK, z Klubu Szachowego Miedzi Legnica nie bez satysfakcji przy każdej okazji przypomina iż w 2018 roku pierwszymi, którzy awansowali do ekstraklasy byli...legniccy szachiści Miedzi a dopiero po nich piłkarze nożni. - Projekt "Legniczanie dają mata" realizowany od czterech lat i obejmuje nauczanie dzieci z wszystkich szkół podstawowych na poziomie klas 2 i 3. A dzisiaj w Akademii Rycerskiej reprezentację Szkoły Podstawowej nr 1 tworzyli nawet utalentowani pierwszoklasiści - powiedział Piotr KOWALAK, sędzia główny zawodów w Akademii Rycerskiej. - Taki turniej, w którym wzięło udział ponad 200 dzieciaków to forma sprawdzenia jak realizowany jest ów projekt. Projekt finansowany przez Fundację KGHM "Polska Miedź" i Urząd Miasta w Legnicy. Jak widać projekt się znakomicie przyjął w Legnicy. Na grających patrzę także okiem trenera obserwując kto jak sobie radzi na poszczególnych szachownicach i powiem uczciwie, że wprawdzie to są adepci pierwszego kroku szachowego, ale osobiście wychwytuje młodziutkich szachistów, którzy prezentują ponadprzeciętne umiejętności. I taki proponuję, zapraszam na zajęcia do naszego klubu . Nie jest trudną sztuka nauczenia się podstaw szachów. I w przekroju tych minionych lat mam satysfakcję iż ponad 1200 dzieci legnickich nauczyło się grać w królewską grę. Ministerstwo Oświaty ma ambitne plany wprowadzenie szachów  do szkolnego programu i rzecz jasna trzymam kciuki aby tak się stało.

Zbigniew RUTKA, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta: -  Szachy mają ogromny, pozytywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Poprawiają koncentrację, uczą cierpliwości i wytrwałości, rozwijają inteligencję, zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Godne podkreślenia jest, iż Parlament Europejski, doceniając zalety tej gry, zalecił wprowadzenie do systemów oświaty krajów członkowskich programu „Szachy w szkole”. Dzięki wsparciu finansowemu  i zaangażowaniu Fundacji KGHM "Polska Miedź" w Legnicy od realizujemy autorski w skali kraju projekt edukacyjny i z jego efektów jesteśmy dumni.

Anna LACHMIROWICZ podkreśliła iż: - Nauka gry w szachy objęła uczniów wszystkich szkół podstawowych w klasach I-III. Legnicki projekt jest wciąż rozwijany. Cieszy się też niesłabnącym zainteresowaniem kolejnych roczników dzieci i ich rodziców. Dotąd wzięło w nim udział 1200 uczniów., profesjonalnie wspieranych i szkolonych przez ponad 20 nauczycieli.

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy iż w rywalizacji klas drugich rywalizację w Akademii Rycerskiej wygrała Szkoła Podstawowa nr 19 przed SP nr 16 i nieoczekiwanie Zespołem Szkół Muzycznych.

{gallery}galeria/sport/06-06-18-legniczanie-daja-mata-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

 

Powiązane wpisy