Zagłębie wraca na europejski szlak

LUBIN. Po 9-letniej przerwie i 26 lat od debiutu, piłkarskie Zagłębie wraca na europejski szlak. Pucharowy bilans Miedziowej jedenastki nie rzuca na kolana: 12 spotkań, tylko dwie wygrane, trzy remisy i 7 porażek. Inna sprawa, że lubinianie w losowaniu trafiali na markowe zespoły. Bilans ten Miedziowi mają szanse poprawić w dwumeczu z bułgarskim Slavia Sofia, zespołem przeciętnym bez piłkarskich indywidualności. Inny scenariusz niż awans do kolejnej rundy Ligi Europy nie wchodzi w rachubę.. Chodzi o potwierdzenie, że w pucharach Polska przestaje być piłkarskim zaściankiem Europy

Miedziowi debiutowali w pucharach startem w Pucharze UEFA. W 1990 roku dwumecz z włoską Bologna był wielkim wydarzeniem w regionie. Chociażby z tego powodu iż dopisali włoscy kibice. Co lub raczej KTO łączy pucharowy debiut Zagłębia sprzed 26 lat i obecny start? To Jarosław BAKO(na zdjęciu) bramkarz Zagłębia wówczas a obecnie trener bramkarzy w Miedziowym klubie.Przed 26 laty włoscy piłkarze musieli się sporo napocić by w sumie dwukrotnie pokonać Jarka Bako. W Lubinie uczynił to Bonini w 79 minucie a w rewanżu słynny Di Gia w  w...93 minucie. W barwach Miedziowych zagrał także Marcin CILIŃSKI, obecnie szkoleniowiec w Akademii Piłkarskiej Zagłębie Lubin. Trener Miedziowym był wówczas śp.Stanisław Świerk.

I jeszcze ciekawostka: w tym samym czasie w pucharze UEFA zagrała Slavia Sofia. Bułgarzy w pierwszym meczu na własnym boisku pokonali cypryjski Omonia Nikozja 2:1.

Przypomnijmy składy z historycznego, pierwszego meczu Miedziowych w pucharach.

Zagłębie Lubin - FC Bologna 0:1 (0:0)

Zagłębie:  Bako - Chwaliszewski, Kujawa, Wójcik, Pietrzykowski ( 78 min. Ciliński) - Szewczyk, Góra, Machaj, Zejer - Godlewski , Marciniak.

Bologna: Cusin - Villa, Negro, Tricella, Iliew - Cabrini, Mariani, Bonini, Verga,Detari, Wass.

Ekipa włoska była pozytywnie zaskoczona gościnnością Polaków a delegat UEFA wystawił maksymalne oceny Zagłębiu za organizację meczu.Meczu rozegranego na starym, poczciwym stadionie 40-lecia Powrotu do Macierzy...

FC Bologna 0:1; 0:1

Powyższa statystyka teoretycznie wygląda lepiej jeżeli doda się mecze Pucharu Intertoto, ale...bądźmy poważni.