Co z kasą na sport w czasie pandemii? W Polkowicach normalne podejście do problemu!
POLKOWICE. Sportowcy oraz stowarzyszenia, kluby sportowe w Polkowicach mogą być spokojni o dalsze funkcjonowanie po epidemii koronawirusa. Nikt nie zamierza domagać się natychmiastowego zwrotu udzielonych dotacji klubom sportowych. Nie ma też planów renegocjacji stypendiów przyznanych sportowców. Niech z samorządu polkowickiego biorą przykład wszystkie gminy nie tyko na Dolnym Śląsku!
Przypomnijmy iż na realizację zadań z zakresu rozwoju sportu w gminie Polkowice ogłaszane były konkursy ofert na podstawie:
1) ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019, poz. 1468, ze zm.),
2) uchwały Nr XV/158/19 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 30 października 2019 r.
w sprawie warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w gminie Polkowice
(Dz. U. z 2019, poz. 6468),
3) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 o finansach publicznych (Dz. U. z 2019, poz. 869, ze zm.).
- Zgodnie z przeprowadzoną procedurą konkursową podpisano umowy ze stowarzyszeniami sportowymi na realizację zadań związanych z rozwojem sportu w różnych dyscyplinach. Obecnie umowy są w trakcie realizacji i w chwili obecnej nie istnieją przesłanki do ich unieważniania, czy aneksowania. W rozliczeniu kosztowym uwzględnione zostaną faktycznie poniesione koszty wynikające z podpisanych umów. Zadania nie zrealizowane (wyjazdy na zawody, zgrupowania, sparingi, nie odbyte treningi, zakupy, delegacje, itp.) nie zostaną przyjęte do rozliczenia w sprawozdaniach końcowych z realizacji poszczególnych zadań - tłumaczy Roman TOMCZAK rzecznik prasowy polkowickiego Ratusza.
Gmina Polkowice nie pozostała obojętna na rozwój sportu (w tym głównie wśród dzieci i młodzieży) w tym szczególnie trudnym czasie pandemii koronawirusa. Sytuacja jest nadzwyczajna, natomiast mając na względzie dobro i rozwój sportowców (w tym utrzymanie wysokich form, cyklów przygotowań do zawodów, rytmu prowadzonych treningów) gmina, odpowiadając na prośby klubów, zawodników i opiekunów ustawowych, zdecydowała się na rozwiązania niestandardowe, wymagające większego zaangażowania zarówno trenerów, jak i samych zawodników. Wiele zadań w ramach realizowanych umów odbywa się on-line. Kluby wprowadziły zdalne opieki trenerskie. Wprowadzone rozwiązania są odpowiedzią na liczne pytania, obawy, oczekiwania zawodników, zawodniczek (w tym rodziców dzieci i młodzieży), które były kierowane zarówno do klubów jak i Urzędu Gminy Polkowice. Kluby uruchomiły warianty awaryjne.
W chwili obecnej trenerzy są w stałym kontakcie z zawodnikami, dla wielu z nich obecna sytuacja jest bardzo trudna i oczekują ukierunkowania w realizacji aspiracji sportowych. Kluby poszerzają indywidualne porady treningowe o stałe konsultacje trenerskie odbywające się cyklicznie w formie videoczatów. Zdalna opieka trenerska zapewnia zawodnikom stały kontakt z trenerem w nieograniczonym wymiarze, jego wsparcie mentalne i merytoryczne, motywowanie do rozpoczęcia lub zwiększenia aktywności fizycznej, egzekwowanie założeń treningowych oraz wskazywanie właściwego kierunku podnoszenia indywidualnej formy zawodników. Celem tych działań jest przede wszystkim ustalenie indywidualnych planów treningowych rozwijających motorykę, koordynację dostosowaną do możliwości każdego zawodnika, analiza materiałów treningowych z zakresu techniki oraz wsparcie w budowaniu pozytywnej wizji przyszłości.
Zawodnicy trenują również w domach, wykorzystując sprzęt sportowy zapewniony przez kluby: poduszki sensomotoryczne, gumy oporowe, blackrollery, piłki, taśmy treningowe TRX (Rip 60), rolki treningowe, hantle, trenażery rowerowe i inne.
- Oczywiście gmina rozliczy dotacje zgodnie z wypracowanymi godzinami przez osoby prowadzące treningi oraz inne koszty nie powodujące zmian warunków realizacji zadania bądź też zakresu rzeczowego zadania, mających wpływ na kalkulację kosztów wynikających z podpisanych umów. Zgodnie z zapisami umów Kluby prowadzą ścisłą ewidencję godzin przepracowanych przez każdego trenera i tylko te godziny zostaną rozliczone. W przypadku zadań nie zrealizowanych, dotacja nie zostanie uznana. W przypadku, kiedy specyfika realizacji zadania nie pozwoli na kontynuowanie zadań wynikających z rozstrzygniętego konkursu, umowy z klubami zostaną rozwiązane - dodaje Roman TOMCZAK. - Zgodnie z art. 15zzl. 1ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w terminie 30 dni następujących po ich odwołaniu organ administracji publicznej zlecający realizację zadania publicznego organizacjom pozarządowym, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 tej ustawy jest uprawniony do przedłużenia terminu na złożenie sprawozdania z wykonania zleconego zadania publicznego oraz rozliczenia udzielonej dotacji na realizację zadania publicznego z pominięciem terminów wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, a także do uznania za uzasadnione wydatków poniesionych na sfinansowanie działań realizowanych w ramach zleconego zadania publicznego, które zostały odwołane w następstwie okoliczności związanych z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, niewykonanie planu działań lub nieosiągnięcie rezultatów założonych w umowie, na podstawie której zlecono realizację zadania publicznego, nie może skutkować uznaniem dotacji na realizację zadania publicznego w tej części za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, pobraną nienależnie lub w nadmiernej wysokości i podlegającą zwrotowi.
Mamy nadzieję iż przy takiej postawie i takiej interpretacji przepisów przez urzędników, sportowcy w Polkowicach ze spokojem oczekiwać będą końca COVID-19!