Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Historia piłki nożnej w Chojnowie” – promocja książki Stanisława Horodeckiego

CHOJNÓW.  Ole, ole, ole…. - głośny muzyczny doping powitał 25 kwietnia miłośników piłki nożnej, którzy tego dnia spotkali się w Domu Schrama na promocji książki Stanisława Horodeckiego pt. „Historia piłki nożnej w Chojnowie”. Zawodnicy, trenerzy, działacze, wierni kibice… - byli i obecni sympatycy lokalnego footbolu stanowiący kanwę nowej publikacji chojnowskiego kronikarza.

„Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. Czyli prościzna i wszystko jasne - pisze we wstępie autor sugerując, że temat chojnowskiej piłki nożnej to banalnie prosty do objęcia temat. Dopiero zanurzenie się w temacie, dopiero próba odnalezienia informacji o tym – kto!, gdzie?, kiedy? – uświadomiła mi, po jak niepewnym zdecydowałem się stąpać gruncie…

„Historia piłki nożnej w Chojnowie” – promocja książki Stanisława Horodeckiego

Miesiące, tygodnie, godziny rozmów, przetrząsania dostępnych dokumentów m.in. Archiwum Państwowym we Wrocławiu, usilne poszukiwania tych zagubionych, ustalania nazwisk, funkcji… Każda nowa informacja generowała kolejne treści. Z zakładanej niewielkiej broszury wynikła cenna, niezwykle zajmująca, momentami bardzo emocjonalna, dwustustronicowa publikacja.

- Z całego serca dziękuję panu Stanisławowi Horodeckiemu, za tę ciężką pracę jaką wykonał, dziękuję, że podjął się tego dzieła. Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do powstania tej książki - mówił podczas spotkania burmistrz Jan Serkies. - Witam serdecznie prezesów, działaczy, piłkarzy, sympatyków piłki nożnej. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w takim gronie i wspólnie wrócić pamięcią do niezapomnianych przeżyć.

W roku 2021 minęło 100 lat od zarejestrowania w naszym mieście (wówczas w Haynau) pierwszego klubu piłkarskiego. Od czasu drugiej wojny światowej, po okres współczesny w Chojnowie było 10 piłkarskich stowarzyszeń. Na stronach książki znajdziemy wzmianki o nich wszystkich, ale najpiękniej chyba historię naszej piłki nożnej opowiedzieli autorowi ludzie powiązani bezpośrednio z klubami. Blisko 30 osobistych wspomnień autor ujął w odrębnym rozdziale. To nie tylko personalna retrospekcja – często humorystyczna, czasem dramatyczna – to jednocześnie opowieści, z których wyczytać można ówczesną zwyczajowość, wzorce kulturowe, standardy techniczne czy organizacyjne.

Promocja książki przyciągnęła wielu mieszkańców. Wśród nich naturalnie bohaterowie rozdziałów m.in. znakomity trener Marian Putyra, który swego czasu, z drużyną Zagłębia Lubin, zdobył pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski, zasłużony dla piłki Gerard Nowak, jeden z najstarszych zawodników Zygmunt Gachowski, wspierający od wielu lat chojnowski klub Jan Kryszczuk, Eugeniusz Zatwarnicki, Dariusz Ginda, Mirosław Zieleń... Oficjalnie witano na spotkaniu także gości specjalnych – Pawła Primela – trenera bramkarzy Zagłębia Lubin czy dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb – prywatnie wielkiego fana piłki nożnej, swoją obecnością spotkanie zaszczycił także dyrektor Muzeum Miedzi Marcin Makuch i szczególny pasjonat piłki nożnej, posiadacz 2000 publikacji o tej dyscyplinie sportu Robert Krawczyński (książka St. Horodeckiego będzie 2001 pozycją w jego zbiorach)

Wydawcą książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie. Obecna na spotkaniu promocyjnym była dyrektor MBP Barbara Landzberg zapoczątkowała proces formalny publikacji, po przejściu na emeryturę przekazała „pałeczkę” aktualnej pani dyrektor Lucynie Spes. Obie panie mają spory udział w finalnym efekcie, stąd też zasłużone podziękowania jakie skierował do dyrektorek burmistrz J. Serkies.

„Historia piłki nożnej w Chojnowie” jest kolejną publikacją o wspaniałych, bogatych, dynamicznych dziejach naszego miasta. Rzadko pochylamy się nad przeszłością grodu nad Skorą, nie doceniamy jego bogactwa tworzonego przez ludzi i wydarzenia. To błąd, bo jak wspomniał na spotkaniu burmistrz cytując Ojca św. Naród, który nie zna swojej historii, traci tożsamość, a bywa, że i niepodległość…

Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po tę i wcześniejsze książki Stanisława Horodeckiego.

Wszystkie znajdziecie Państwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie.

Powiązane wpisy