Górnik wicemistrzem Dolnego Śląska (FOTO)

ZŁOTORYJA. Po ubiegłorocznym trzecim miejscu, zawodnicy Górnika Nowe Miasto Wałbrzych zajęli pierwszą lokatę w Turnieju Finałowym Młodzieżowych Mistrzostw Dolnego Śląska w Futsalu, w kategorii U-14. Wówczas gospodarze ze Złotoryi uplasowali się za swoim imiennikiem z Wałbrzycha, zamykając stawkę, natomiast w tegorocznej edycji ich występ był zdecydowanie lepszy, jednak znów skończyli rywalizację za wałbrzyszanami, zajmując drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęli gracze BKS-u Bolesławiec, natomiast najniżej sklasyfikowano zespół z najmłodszą kadrą – Iskrę Kochlice. Podczas trwania turnieju prowadzona również była rejestracja w bazie dawców szpiku kostnego, mająca na celu znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla Sylwestra Świtalskiego ze Świerzawy.

Choć w tym roku do Złotoryi nie przybyły dwie najmocniejsze ostatnio ekipy, to turniej zapowiadał się niezwykle ciekawie. Na inaugurację gospodarze podejmowali BKS Bolesławiec i już w pierwszej połowie zdołali wypracować sobie dwubramkową zaliczkę. Ich rywale mieli kilka okazji, jednak tuż po zmianie stron złotoryjanie podwyższyli na 3:0, a pięć minut przed końcem meczu dobili bolesławian.

W drugim ze spotkań Iskra Kochlice mierzyła się z Górnikiem Nowe Miasto Wałbrzych i choć zawodnicy z gminy Miłkowice zdołali objąć prowadzenie po skutecznym kontrataku, to jeszcze przed przerwą musiała przyjąć trzy ciosy. Szczególnie efektowny był ostatni gol, autorstwa Jakuba Nowomiejskiego, który kapitalnie kropnął z dystansu. Po końcowej syrenie rezultat był jeszcze gorszy dla kochliczan, ponieważ Górnik ostatecznie zwyciężył 5:1.

Gracze Iskry nie zdążyli się otrząsnąć po inauguracyjnym laniu, a na ich głowy spadł kolejny lodowaty prysznic, bo Jakub Gontarek w pierwszych minutach zafundował zebranym teatr jednego aktora, zdobywając dwie bramki i niemal w stu procentach wypracowując kolejnego gola. Miejscowi nie byli zbyt gościnni, bo wpakowali rówieśnikom z Kochlic osiem goli, wygrywając 8:2 i oczekując ruchu ze strony BKS-u Bolesławiec oraz Górnika Nowe Miasto Wałbrzych.

Uznawani za faworytów wałbrzyszanie mieli sporo problemów, jednak zwyciężyli 2:1, choć w końcówce oba zespoły miały przynajmniej po kilka okazji by zmienić wynik spotkania.
Rezultaty dwóch pierwszych kolejek sprawiły, że stawką ostatnich spotkań było trzecie i pierwsze miejsce.

W rywalizacji o „pudło” emocje skończyły się w mgnieniu oka, ponieważ BKS Bolesławiec górował nad Iskrą Kochlice. Choć bolesławianie wygrali aż 9:1, najwięcej braw z trybun zebrało honorowe trafienie Iskry. Jedynego gola dla kochliczan zdobył w tym spotkaniu Łukasz Ręczkowski, strzałem z powietrza finalizując kapitalne podanie Łukasza Kałamarza.

Mecz o złoto nie był nadzwyczaj emocjonujący, choć pierwszy gol padł dość szybko. Trafienie Miłosza Doszczeczko rozbudziło nadzieje kibiców, ale złotoryjanie mając prowadzenie nie chcieli angażować zbyt wielu sił w ofensywę, natomiast wałbrzyszanie nie mieli sposobu na rozerwanie zasieków obronnych gospodarzy. Dopiero kilka minut po przerwie dola na wagę remisu zdobył Filip Azikiewicz i na parkiecie coś drgnęło. Chwilę po trafieniu wyrównującym, prowadzenie gościom mógł zapewnić bardzo dobrze grający Oktawian Greiner, jednak przegrał pojedynek z golkiperem złotoryjan. Filigranowy zawodnik błyskawicznie się zrehabilitował, już w kolejnym ataku wykładając piłkę Jakubowi Nowomiejskiemu, który z bliska ustalił wynik meczu, zapewniając tym samym Górnikowi Nowe Miasto Wałbrzych pierwsze miejsce.

Zanim wręczono nagrody, Janusz Cygan poinformował, że o tytule króla strzelców musi rozstrzygnąć seria rzutów karnych, ponieważ Jakub Gontarek i Jakub Nowomiejski mieli po cztery gole na koncie. Zawodnik Górnika Złotoryja dwukrotnie pokonał golkipera klubu z Wałbrzycha, natomiast Nowomiejski przy pierwszej próbie szczęśliwie zaskoczył Szymona, Kramka jednak drugi strzał padł już łupem bramkarza, więc statuetka powędrowała do rąk kapitana złotoryjan.

Najlepszym golkiperem uznano natomiast Jakuba Raciniewskiego, który broniąc dostępu do bramki nowych mistrzów, skapitulował tylko trzykrotnie.

Tego dnia hala Tęcza żyła nie tylko turniejem piłkarskim, ale równie dużym zainteresowaniem cieszyła się rejestracja w bazie dawców szpiku kostnego. Każdy kto postanowił oddać próbkę będzie miał szansę uratować pochodzącego ze Świerzawy Sylwestra Świtalskiego, dla którego zaplanowano całą akcję.

Samo oddanie próbki jest bezbolesne, a cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut, więc jeśli ktoś się obawia, to zupełnie niepotrzebnie. Rejestracja prowadzona będzie również jutro w Złotoryi (ZOKiR od 9 do 17, Parafia św. Jadwigi Śląskiej od 9 do 17) oraz Świerzawie (Centrum Kultury, Sportu i Turystyki od 9 do 17).

Wyniki turnieju:
BKS Bolesławiec – Górnik Złotoryja 0:4
Iskra Kochlice – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 1:8
Iskra Kochlice – Górnik Złotoryja 2:8
BKS Bolesławiec – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 1:2
Iskra Kochlice – BKS Bolesławiec 1:9
Górnik Złotoryja – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 1:2 1. Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 3 9 12:3
2. Górnik Złotoryja 3 6 13:4
3. BKS Bolesławiec 3 3 10:7
4. Iskra Kochlice 3 0 4:25
Najlepszy bramkarz: Jakub Raciniewski (Górnik Nowe Miasto Wałbrzych)
Król strzelców: Jakub Gontarek (Górnik Złotoryja) – 4 gole

{gallery}galeria/sport/01-02-20-Mistrzostwa-Dolnego-Slaska-U-14-fot-dawid-graczyk{/gallery}