Piąta dywizja B-undesligi: trwa wojna Kościoła z Lipą

REGION. Inauguracja rundy wiosennej w V grupie B-klasy nie przyniosła niespodzianek. Walczące o pierwsze miejsce zespoły z Nowego Kościoła i Lipy solidarnie wygrały po 4:0, plasująca się na najniższym stopniu podium Iskra Jerzmanice Zdrój nie dała szans zamykającemu tabelę Sokołowi Sokołowiec, a wzmocniony posiłkami z pierwszego zespołu Górnik II Złotoryja, bez większych problemów rozbił Tatrę Krzeniów. Bardzo ważne zwycięstwo odniosły natomiast rezerwy Przyszłości Prusice, które dzięki wygranej nad LZS-em Dobków, odskoczyły mu na pięć punktów.

W zapowiedzi kolejki zastanawialiśmy się, co przyniesie mecz rezerw Górnika z Tatrą, a następnego dnia w eter poszła informacja o odwołaniu spotkania pierwszego zespołu w Gromadzyniu. W drugim zespole zobaczyliśmy więc Maksymiliana Czaję, Dawida Kufla, Pawła Kulikowskiego, Tomasza Dubowskiego czy pozyskanego z Wilkowianki Wilków Michała Pinczyńskiego. Przy takiej kadrze faworyt był jeden i nie zawiódł. Gospodarze przekonująco pokonali „Piwoszy”, choć po pierwszej połowie mieli tylko jedną bramkę przewagi. Ostatecznie złotoryjanie wbili rywalowi pięć goli, przeskakując Orła Wojcieszyn i na jedno „oczko” zbliżając się do Płomienia Nowa Wieś Grodziska, Tatry oraz Platana Sichów.

Górnikowi w tej kolejce sprzyjał los, bo wyżej wymienione ekipy przegrały swoje mecze. Płomień uległ Lechii Rokitnica na jej terenie, choć objął prowadzenie za sprawą Mateusza Giurka. Później z goli cieszyli się już tylko miejscowi, błyskawicznie wyrównując, a tuż przed przerwą zmuszając do błędu Piotra Olechowskiego, który pokonał własnego bramkarza. W drugiej połowie kibice długo czekali na kolejne gole, ale Kamil Puzewicz i Piotr Gruby zapewnili Lechii komplet punktów.

Jeszcze więcej pracy dali swojemu bramkarzowi zawodnicy Sokoła Sokołowiec, ponieważ… dwukrotnie trafili do jego bramki. Gospodarze również golkipera gości nie oszczędzali, ostatecznie zwyciężając 6:2 i utrzymując jednopunktową przewagę nad Lechią.

Jesienną porażkę powetowała sobie Przyszłość II Prusice, która na inaugurację sezonu niespodziewanie przegrała z LZS-em Dobków przed własną publicznością. Teraz, w Świerzawie, prusiczanie zdołali się zrehabilitować i za sprawą debiutującego w seniorskiej piłce Kamila Plizgi pokonali gospodarzy 1:0. Triumf dał Przyszłości spory komfort, bo teraz jej przewaga nad niedzielnym rywalem, a zaraz sąsiadem w ligowej tabeli, wynosi pięć punktów. Zespół z Prusic może więc patrzeć przed siebie z optymizmem, gdyż starta do plasującego się lokatę wyżej Orła Wojcieszyn wynosi zaledwie jedno „oczko”.

Orzeł mimo dobrej pracy podczas przerwy zimowej, ma fatalny terminarz. W pierwszej wiosennej kolejce przyszło mu rywalizować z liderującym LZS-em Nowy Kościół, a za tydzień na własnym terenie podejmie wicelidera z Lipy. W niedzielnym pojedynku dość długo utrzymywał się bezbramkowy remis, jednak strzelecki impas przełamał niezawodny Łukasz Sawiński. W drugiej połowie gospodarze zgasili nadzieję Orła na korzystny wynik, w dwie minuty zdobywając dwa gole. Końcówka przyniosła dwie czerwone kartki, które zobaczyli Robert Łazanowski i Łukasz Sawiński, a niedługo później wygraną przypieczętował Mateusz Proszowski, ustalając wynik spotkania.

Zawodnicy LZS-u Lipa wychodząc na spotkanie z Platanem Sichów, znali wyniki pozostałych pojedynków, więc błyskawicznie wzięli się do roboty, żeby nie pogłębić straty do lidera. Po półgodzinie gry było już 3:0, a na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Robert Cichoń i raz do siatki gości trafił Rafał Mynarski. W drugiej części spotkania napastnik Lipy przypieczętował wygraną swojego zespołu, kompletując tym samym hat- tricka.

Górnik II Złotoryja – Tatra Krzeniów 5:0 (1:0)