Po jakim czasie rozkładają się odpady i jak proces ten wpływa na środowisko?
Środowisko przyrodnicze jest stale zagrożone przez niekontrolowane wysypiska śmieci oraz ogromną liczbę odpadów jaką codziennie produkujemy. Ustawa z dnia 1 października 2001 roku uregulowała zasady segregacji, wywozu śmieci oraz ich unieszkodliwienia.
Opisane jest również jakie warunki powinno spełniać miejsce ich składowania, dlatego wywóz odpadów w Legnicy oraz w każdym innym mieście dostosowuje lokalizację wysypisk do typu podłoża, ukształtowania terenu, odległości od terenów zabudowanych oraz głębokości zalegających wód podziemnych. Wysypiska muszą spełniać wiele kryteriów budowy, tak aby późniejsza eksploatacja była możliwie najbezpieczniejsza dla środowiska.
Jak długo rozkłada się guma do żucia oraz reklamówka foliowa?
Według najnowszych statystyk GUS, każdy Polak produkuje ok. 303kg śmieci, których 70% trafia na wysypiska. Ich prawidłowa segregacja oraz recykling są więc kluczowymi działaniami, by poprawić stan środowiska przyrodniczego. Proces rozkładania się poszczególnych kategorii odpadów jest bardzo zróżnicowany, przykładowo szacuje się, że szkło rozkłada się ponad 4 000 lat, a plastik nawet do 1 000 lat. Natomiast papier i metal potrzebują stosunkowo mniej czasu, w tym:
- metalowa puszka – 10 lat
- karton po mleku – 5 lat
- gazeta – 5 miesięcy
- papieros – 5 lat
Produkty, które stwarzają mniejsze zagrożenie dla środowiska to również guma do żucia, która rozkłada się w przeciągu 5 lat oraz bawełniana koszulka, z którą przyroda poradzi sobie w czasie 8 miesięcy. Wszystkie te wartości są oczywiście przybliżone, mogą różnić się w zależności od sposobu produkcji czy wielkości zużytego materiału. Niemniej jednak, wciąż jest to ogromny zakres czasu, podczas którego każdy z nas wyprodukuje dodatkowe tony odpadów. Problematyczne są również opony, którym rozkład zajmuje 50-80 lat oraz niepozorne kubki styropianowe – 50 lat.
Reklamówki foliowe, które dostępne są w każdym sklepie i z przyzwyczajenia wciąż kupujemy nowe, jednorazowe siatki na zakupy, rozkładają się 300 lat, czyli 3 razy więcej niż aluminiowa puszka.
Wpływ odpadów na glebę i powietrze
Szkodliwe substancje najdotkliwiej wpływają na glebę, ponieważ wszystkie metale ciężkie i związki chemiczne, a także grzyby i bakterie przedostają w do głębokich warstw ziemi, nawet na 50m. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ dewastują naturalne środowisko roślin i negatywnie wpływają na ich rozwój. Niektóre odpady dokonują niestety nieodwracalnych zmian w środowisku, co sprawia, że stan gleby sukcesywnie się pogarsza.
Podczas rozkładu oraz niekontrolowanego spalania odpadów uwalniane są trujące i szkodliwe substancje, w tym gazy oraz pyły. Rozprzestrzeniają się one szybko w powietrzu tworząc niebezpieczne biogazy, które wdychają wszystkie zwierzęta i rośliny.