O bezpieczeństwie kantorów internetowych
Dziś Internet to nasza codzienność. Online spędzamy długie godziny, szukając informacji, rozmawiając z najbliższymi, a nawet robiąc zakupy. Nikt już nie zastanawia się, czy dokonując zapłaty w sklepie internetowym, nasze pieniądze są bezpieczne. Skąd zatem taki dystans do internetowej wymiany walut, skoro jej zasady nie różnią się od prostego kupna butów czy książki online?
Wymiana walut w Internecie nie różni się niczym od kupna w sklepie online. Tak naprawdę proces wymiany to nic innego jak jej zakup. Tak jak w wyszukiwarce wpisujemy „smartfon cena” lub „buty tanio”, możemy przecież wyszukać „kurs dolara”, „tania wymiana walut” czy „kursy euro”. Wyszukiwarka podpowie nam, gdzie tanio i szybko kupić walutę.
Jeśli już szukamy w Internecie taniego źródła waluty, po co kierować swoje kroki w stronę tradycyjnego kantoru internetowego czy banku? Skoro już krążymy po internetowych stronach w poszukiwaniu miejsca, gdzie możemy wymienić walutę, po prostu kupmy ją online!
Coraz silniejszą pozycją na rynku wymiany walut cieszą się kantory internetowe. To serwisy, które oferują szybką i tanią wymianę walut. Wystarczy, że na stronie serwisu,
znajdziemy zakładkę kursy walut (np. https://internetowykantor.pl/kursy-walut/) i sprawdzimy ile kosztuje euro, dolar, lub którakolwiek waluta, której szukamy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z kursu w kantorze internetowym, jedyne co musimy zrobić to założyć konto użytkownika i wpłacić pieniądze na wymianę. Po spełnieniu tych warunków, możemy wymieniać pieniądze i cieszyć się wymianą, która jest nie tylko wygodna i szybka, ale przede wszystkim bezpieczna.
Pozostaje jednak pytanie – skąd możemy mieć pewność, że kantor internetowy jest bezpieczny? Wystarczy sprawdzić kilka elementów. Po pierwsze wybierając internetowy serwis do wymiany walut sprawdźmy wiarygodność jego operatora. Jak to zrobić? Na stronie internetowej serwisu powinniśmy znaleźć dane firmy, która jest właścicielem e-kantoru – te dane to numer KRS, NIP i REGON. Następnie należy wejść na stronę https://ems.ms.gov.pl/
i tam wpisać je, by sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy.
Najlepsze kantory internetowe mogą również poszczycić się transparentnością swoich działań. A nic nie gwarantuje tego lepiej, niż współpraca z instytucjami państwowymi, takimi jak Komisja Nadzoru Internetowego. Jeśli operator serwisu może poszczycić się współpracą z KNF, możemy mieć pewność, że firma jest wiarygodna. Status Instytucji płatniczej ma np. operator serwisu Internetowykantor.pl.
Sprawdźmy także, czy serwis, który wybraliśmy, ma szyfrowane połączenie z serwerami. Może to zrobić każdy z nas – jeśli w adresie strony, tuż przed nazwa serwisu, znajduje się przedrostek https://, oznacza to, że e-kantor korzysta z tzw. połączenia SSL. Dzięki niemu nikt nie może śledzić naszej komunikacji czy zmieniać numeru konta. Z podobnych zabezpieczeń korzystają banki.
Ważne jest również uznanie specjalistów z branży, którzy sprawdzają, które serwisy najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich transakcji. W tym roku w kategorii „Bezpieczeństwo – najlepsze praktyki” eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci nagrodzili Internetowykantor.pl, podkreślając najwyższym stopień zabezpieczeń transakcji w poznańskim kantorze online.